a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Drzwi zewnętrzne – czyszczenie po zimie
Dom

Zadbaj o drzwi zewnętrzne po zimie

Zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o drzwi zewnętrzne drewniane po długiej i mroźnej zimie? Poznaj kilka patentów, które pomogą Ci odświeżyć wygląd skrzydła drzwiowego i tchnąć w nie powiew wiosny! Dzięki kilku prostym wskazówkom wejście do Twojego domu będzie prezentować się czysto i schludnie, a odpowiednio wypielęgnowane i wyregulowane drzwi posłużą jeszcze przez kolejne lata.

Kiedy za oknem widać już pierwsze oznaki wiosny, warto pomyśleć nie tylko o gruntownych porządkach we wnętrzu domu, ale także i przed nim. Do prac, które powinieneś zaplanować, warto zaliczyć regulację oraz pielęgnację drzwi zewnętrznych drewnianych. Podpowiadamy, od czego zacząć taką renowację, jak to zrobić, a także których produktów użyć. 

Drzwi zewnętrze – jak odnowić i wyczyścić je po zimie?

Drzwi zewnętrze są wizytówką Twojego domu, dlatego gdy tylko stopnieją śniegi, mróz w końcu odpuści, a termometr wskaże dodatnią temperaturę, zaplanuj wiosenne porządki i gruntowne czyszczenie drzwi wejściowych. Konserwację warto rozpocząć od usunięcia ewentualnych zabrudzeń z powierzchni drewna. Do tego typu prac najlepiej sprawdzi się letnia woda z odrobiną detergentu – np. płynu do mycia naczyń. Jeżeli wolisz bardziej ekologiczne rozwiązania, przygotuj wodę, wciśnij do niej sok z całej cytryny i wlej odrobinę octu. Wystarczy w takim roztworze namoczyć miękką szmatkę z mikrofibry bądź gąbkę i dokładnie usunąć kurz, brud czy zaschnięte liście ze wszystkich zakamarków i trudno dostępnych szczelin.

Wyczyść nie tylko skrzydło drzwiowe, ale także rygle, framugi i klamkę. Zadbaj też o wszystkie dekory czy wystające listwy, na których zgromadził się brud. Jeśli Twoje drzwi wejściowe mają np. naświetl górny lub boczny, nie zapomnij odświeżyć tych powierzchni. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się płyn do mycia szyb lub zastosowanie szmatki PVA, którą bez smug i polerowania usuniesz wszystkie zabrudzenia ze szkła.

Pamiętaj też o jeszcze jednym elemencie – to uszczelka do drzwi wejściowych. Najczęściej jest ona zrobiona z gumy, która bywa podatna na zniekształcenia. Nie służą jej niekorzystne warunki atmosferyczne i wahania temperatur, których podczas jesieni czy zimy nie brakuje. Zazwyczaj po takim sezonie gumowa uszczelka do drzwi jest sparciała, dlatego na wiosnę warto ją wymienić na nową. Na szczęście koszt takiej wymiany jest naprawdę niewielki.

Do czyszczenia drzwi zewnętrznych drewnianych bezwzględnie unikaj preparatów z chlorem, na bazie środków alkalicznych czy rozpuszczalników. Tego typu produkty mogą nieodwracalnie uszkodzić strukturę drewna i spowodować nieestetyczne przebarwienia. Nienajlepszym pomysłem będzie też zastosowanie produktów, które mają w składzie substancje ścierne. Są to wszelkiego rodzaju mleczka z mikrogranulkami czyszczącymi.

Środek do konserwacji drzwi drewnianych – czym je zabezpieczyć?

Jeśli na powierzchni drzwi frontowych zauważyłeś po zimie małe wybrzuszenia czy popękania, koniecznie zaimpregnuj ubytki odpowiednim produktem do drewna. Być może wcześniej będziesz musiał zeszlifować uszkodzoną powierzchnię, którą później trzeba odpowiednio zabezpieczyć np. bejcą, specjalnym renowacyjnym lakierem albo kryjącą farbą. Zastanawiasz się, jaki środek do konserwacji drzwi wejściowych będzie najlepszy?

Możesz użyć np. ekologicznej pasty lub odżywczego mleczka z pszczelego wosku, które szybko i łatwo wciera się w powierzchnię drewna. Nie zapomnij też zaimpregnować okuć w drzwiach. Użyj do tego smaru albo oleju maszynowego. Wybrany środek, który zapobiega korozji i skrzypieniu zawiasów, nakładaj wyłącznie na elementy metalowe. Wspomniane wcześniej uszczelki zabezpiecz wazeliną techniczną. Zrezygnuj raczej z olejów spożywczych czy kosmetycznych, które nie są przeznaczone do tego typu prac. Jeżeli zauważyłeś, że wkładka do zamka zacina się, a kluczyk ciężko przekręcić, wykręć cały mechanizm, oczyść go np. powietrzem w sprayu, a następnie dobrze naoliw.

Jak wyregulować drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe po zimie bardzo często potrzebują regulacji. Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą spowodować, że drzwi zaczną ocierać lub szurać po ziemi. W takiej sytuacji warto sprawdzić stan zawiasów. Może kazać się, że problem rozwiąże ich dokręcenie w skrzydło albo naoliwienie podkładek między trzpieniem a tuleją. Warto też sprawdzić wypoziomowanie drzwi względem podłoża, ściany domu oraz samych ościeżnic. Użyj do tego kluczy imbusowych. Jeżeli Twoje drzwi są już wysłużone, nie wyglądają najlepiej i mają sporo mechanicznych uszkodzeń, może to najlepszy czas, aby zakupić nowe? Tę decyzję pozostawiamy już Tobie!

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.