a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Wysokość komina ponad dach
Budownictwo

Wysokość komina ponad dach – ile powinna wynosić w świetle przepisów prawa?

Oprócz wyboru odpowiedniego rodzaju komina, materiału jego wykonania i średnicy trzeba także zwrócić uwagę na to, ile będzie sięgał ponad dach. Jest to bardzo ważny parametr, gdyż od niego zależy efektywność odprowadzania spalin oraz wytrzymałość konstrukcji na warunki atmosferyczne. Poznaj najważniejsze zagadnienia związane z tym tematem.

Wysokość komina ponad dach – dlaczego jest tak istotna?

Wysokość komina ponad dach musi być odpowiednia, gdyż w przeciwnym razie nie spełni on swojej funkcji. Za niski przewód, który dodatkowo ma np. za małą średnicę, może nie zapewniać odpowiedniego ciągu. Jest to sytuacja, gdy spaliny i dym nie są efektywnie odprowadzane na zewnątrz budynku. Niekiedy może to doprowadzić do pojawienia się odwróconego ciągu, czyli niebezpiecznego zjawiska – w jego wyniku uboczne efekty spalania wracają do wnętrza budynku, co może być dużym zagrożeniem dla mieszkańców.

Z kolei za wysoki komin jest narażony na działanie czynników zewnętrznych, a przede wszystkim silnych podmuchów wiatru. Mogą one uszkodzić konstrukcję, co wiąże się z dodatkowymi kosztami przeprowadzenia jej naprawy. Jedynie przewody o odpowiedniej wysokości oraz średnicy będą pracowały zgodnie z oczekiwaniami.

Wysokości kominów ponad dach a przepisy prawa

Kwestie związane z wysokością kominów regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r., Nr 75, poz. 690 z późn. Zm.), a także Polska Norma PN/89/B/10425. Zgodnie z nimi należy przestrzegać poniższych zasad.

  • W przypadku dachów płaskich o kącie nachylenia nie większym niż 12° wylot komina dymowego powinien mieć co najmniej 0,6 m powyżej kalenicy. Dotyczy to także budynków pokrytych łatwopalnymi materiałami.

  • Na dachach spadzistych o kącie nachylenia większym niż 12° z pokryciem niepalnym, niezapalnym lub trudno zapalnym komin dymowy powinien sięgać co najmniej 0,3 m powyżej linii połaci. Bardzo ważne jest także to, aby wyloty przewodów znajdowały się co najmniej 1 m od powierzchni pokrycia (odległość mierzona poziomo).

Jeśli komin jest usytuowany w takim miejscu, że w jego pobliżu znajduje się jakaś przeszkoda, wyloty przewodów powinny być umieszczone następująco:

  • w przypadku zasłon w odległości od 3 do 10 m – powyżej płaszczyzny wyprowadzonej pod kątem 12° w dół, licząc od poziomu najwyższej przeszkody,

  • w przypadku zasłon w odległości od 1,5 do 3 m – przynajmniej na poziomie górnej krawędzi przeszkody,

  • w przypadku zasłon w odległości do 1,5 m – przynajmniej 0,3 m powyżej górnej krawędzi przeszkody.

Przestrzeganie tych zasad zapewni prawidłowe funkcjonowanie przewodu oraz efektywne odprowadzanie dymu z urządzenia grzewczego.

Kominy a inne przepisy prawa, o których trzeba pamiętać

Przepisy prawa określają nie tylko wysokości kominów ponad dachy budynków, ale także inne wytyczne związane z ich konstrukcją oraz prawidłową eksploatacją. Przede wszystkim przewody dymowe i spalinowe powinny być wykonane z niepalnych materiałów – jest to jedna z form zabezpieczenia przed pożarem. Kominy mogą być obudowane pełnymi cegłami o grubości 12 cm na zaprawie cementowo-wapiennej z zewnętrznym tynkiem lub spoinowaniem. Przekrój lub średnica tego rodzaju przewodów powinna wynosić co najmniej 0,14 m. Jeśli w budynku mają być zastosowane stalowe wkłady, to w ich przypadku ten parametr nie może być mniejszy niż 0,12 m.

W budynkach znajdujących się w II i III strefie obciążenia wiatrem konieczne jest użycie na przewodach dymowych i spalinowych specjalnych nasad kominowych. Ich zadaniem jest skuteczne zabezpieczenie przed odwróceniem ciągu. Jak wiesz, to zjawisko może stanowić poważne zagrożenie dla domowników. Tego rodzaju nasady należy wykorzystywać wszędzie tam, gdzie warunki topograficzne lub położenie budynku mogą stwarzać ryzyko wystąpienia ciągu wstecznego. Zasady te nie dotyczą palenisk i komór spalania z mechanicznym pobudzaniem odpływu spalin.

Użytkowanie komina – o czym trzeba pamiętać?

Kominy wymagają regularnego czyszczenia oraz systematycznej konserwacji. Jest to bardzo ważne, aby zapewnić prawidłową pracę przewodu, a także bezpieczeństwo. W przypadku kanałów wentylacyjnych należy to wykonywać przynajmniej raz w roku. Urządzenia grzewcze na paliwa ciekłe lub gaz ziemny wymagają konserwacji co najmniej dwa razy w ciągu roku. Co 3 miesiące trzeba przeprowadzać zaś czyszczenie i inspekcję kominów podłączonych do urządzeń na paliwa stałe.

Ważne! W lokalach gastronomicznych, w których są wykorzystywane urządzenia typu piece na pizze itp., kontrole muszą być wykonywane raz na miesiąc.

Przeglądy kominiarskie przeprowadzają wykwalifikowani specjaliści, mający odpowiednie uprawnienia, jednak warto samodzielnie dbać o czystość i drożność przewodów. W tym celu można zaopatrzyć się w urządzenia przeznaczone do usuwania sadzy i innych zabrudzeń. Pamiętaj o tym, aby wybierając komin, postawić na produkt wysokiej jakości i o odpowiednich parametrach. Warto stawiać na przewody od zaufanych i sprawdzonych producentów – wtedy będą spełniały swoją funkcję i będą wygodne w użytkowaniu.

Artykuł sponsorowany

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.