Wielu miłośników roślin doniczkowych i ogrodowych z zapałem podchodzi do procesu rozmnażania swoich ulubionych gatunków. Aby jednak odnieść sukces pod tym względem, trzeba odznaczać się dużą wiedzą i posiadać właściwe narzędzia. Do podstawowych elementów wyposażenia każdego ogrodnika należy zaliczyć ukorzeniacze do roślin, za pomocą których łatwiej jest uzyskać dobre efekty jeśli chodzi o rozwój hodowli roślinnej.
Nieodzowne wsparcie dla systemu korzeniowego
Preparaty, które w znakomity sposób wspomagają powstawanie i rozwój systemu korzeniowego u wszystkich gatunków, należą do podstawowych elementów wyposażenia każdego miłośnika ogrodu. Posiadają one auksyny, czyli hormony roślinne, które korzystnie wpływają na wytwarzanie korzeni roślin oraz ich rozrost. Do najbardziej znanych zalicza się kwas indolilomasłowy, kwas naftylooctowy oraz kwas indolilooctowy. Oprócz tego każdy ukorzeniacz roślinny zawiera pożyteczne składnik, takie jak witaminy i minerały umożliwiające wzrost rośliny, a także środki grzybobójcze i ważne mikroelementy. Obecnie w sprzedaży możemy spotkać różne ukorzeniacze. Występują one w formie proszku, żelu, pudru lub tabletek rozpuszczających się w wodzie.
Łatwy sposób na rozwój sadzonki
Wiele osób rozmnaża ulubione gatunki bez stosowania żadnych elementów wspomagających. Jednak ukorzeniacze do roślin pozwalają na szybsze i skuteczniejsze osiągnięcie sukcesu w tej dziedzinie. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z sadzonkami, u których trudno jest pobudzić system korzeniowy do działania. Trzeba też pamiętać, że stosowanie preparatów pobudzających roślinę do rozwoju, to duża oszczędność. Na niektóre gotowe sadzonki trzeba bowiem wydać sporo pieniędzy. Sam proces zastosowania ukorzeniacza do roślin jest bardzo prosty. Wystarczy zagłębić namoczoną wcześniej sadzonkę w przygotowanym proszku, a następnie umieścić ją w doniczce z odpowiednim podłożem. Wcześniej trzeba w ziemi utworzyć otwór, by podczas umieszczania sadzonki w ziemi proszek się nie starł.
Rodzaje sadzonek do rozrodu
Jakie sadzonki najlepiej nadają się do ukorzenienia? Przede wszystkim sadzonki zielne. Najlepiej pobrać je z miękkich fragmentów pędów zielnych. Dobrym przykładem są pelargonie, bodziszki, bluszcze i begonie. Poza tym nadają się do tego sadzonki półzdrewniałe. Pobiera się je w momencie, gdy pędy są młode, ale u nasady zaczynają brązowieć. Ukorzeniacze do roślin stosuje się też w przypadku sadzonek zdrewniałych. Pozyskuje się je z roślin, które zakończyły już swój przyrost. Tak jest w przypadku różaneczników, pięciorników, śnieguliczek czy ligustru.