Zadanie, jakim jest układanie płytek to zdecydowanie praca, której nie każdy podoła. Nie jest to czynność łatwa i prosta, a wręcz przeciwnie. Do sprawnego, a co za tym idzie fachowego układania płytek, potrzebna jest dokładność, rozplanowanie i bezbłędna realizacja. W każdy etapie pracy potrzebna jest również odpowiednia wiedza i umiejętności manualne, dzięki którym fachowiec wybrnie, nawet z najcięższych sytuacji, które będą wymagały niekonwencjonalnego podejścia. Zatem jakie konkretnie umiejętności powinien posiadać doświadczony fachowiec w układaniu płytek? Ponadto, jakie są najczęściej spotykane błędy? Sprawdź, jak wygląda układanie płytek – cena, narzędzia i wszystkie aspekty!
Układanie płytek – niezbędne narzędzia do pracy
Współcześnie wykańczanie wszelkich pomieszczeń mieszkalnych czy tez remontowanie pomieszczeń biurowych to czynności bardzo pożądane na rynku. Wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców nigdy za wiele, szczególnie kiedy rynek wykończeniowy jest tak płaski. Jedną z form wykończeniowych jest układanie płytek. Warto zaznaczyć, że wiele osób decydujących się na fachowców z tej dziedziny najczęściej zasięga opinii w internecie, gdzie powszechnie występująca frazą jest układanie płytek cena. To właśnie ona w największej mierze warunkuje wybór odpowiedniego fachowca. Niemniej warto pamiętać, że zapłacenie więcej za dobrze wykonaną pracę pozwoli na ograniczenie późniejszych poprawek remontowych. Przy układaniu płytek poza wiedzą oraz doświadczeniem niezbędne są również właściwe materiały i narzędzia do pracy.
Sprawdź: FUGOWANIE PŁYTEK – CO WARTO WIEDZIEĆ?
Odpowiednie narzędzia i materiały to zaraz po zakupie płytek kolejne z potrzebnych elementów do skutecznego układania płytek. Wśród podstawowych, a zarazem niezbędnych narzędzi koniecznych do układania płytek trzeba wymienić maszynę do przycinania płytek, ściągacz gumowy oraz pace, dzięki której możliwe będzie rozprowadzanie zaprawy. Innymi narzędziami, które powinien posiadać ze sobą fachowiec, będzie gumowy młotek, szczypce, miara, poziomica, ołówek, linijka oraz krzyżyki dystansowe. Potrzebne będą również pewne materiały, bez których ułożenie płytek nie byłoby możliwe. Są nimi: emulsja do gruntowania powierzchni, klej do płytek, a także zaprawa wyrównująca i zaprawa przeznaczona do spoinowania klejowa.
Popularne błędy
Nieodpowiednie przygotowanie podłoża co bezpośrednio wpływa na finalną estetykę wykonania projektu. Niestaranne przygotowanie podłoża to bardzo częsty błąd fachowców. Niniejszy błąd najczęściej objawia się brakiem właściwego oczyszczenia podłoża. W efekcie przyczepność nałożonej zaprawy klejowej jest znacznie mniejsza, co wpłynie również na stabilność płytki.
Niewłaściwe rozplanowanie płytek co stanowi dość częstą praktykę, ale głównie w przypadku początkujących glazurników. Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem przyklejania płytek do podłoża, trzeba bardzo dokładnie wymierzyć układ płytek, jakie wyłożone zostaną na powierzchni. W ten sposób możliwe będzie uniknięcie niepotrzebnych błędów, osiągając przy tym pożądany efekt estetyczny. Do dokładnego wymierzania przyda się poziomica, która także dokładnie wskaże piony i poziomy.
Zbyt szybkie fugowanie to kolejny bardzo poważny błąd fachowców. Rozpoczęcie fugowania powinno rozpocząć się w momencie, kiedy nałożony klej całkowicie wyschnie. W większości przypadków klej potrzebuje około dwunastu godzin, ale szybkość wyschnięcia zależy również od grubości warstwy nałożonego kleju, wilgotności oraz temperatury otoczenia. Doświadczeni glazurnicy, aby mieć pewność, że klej odpowiednio związał, często odczekują nawet dwa bądź trzy dni od momentu nałożenia.
Sprawdź: POPULARNE PROGRAMY DO PROJEKTOWANIA DOMÓW RANKING
Układanie płytek – cena
Większość osób do prac wykończeniowych w domu decyduje się na zatrudnienie profesjonalnej firmy. Jednak wyłożenie płytek możliwe jest również kosztem własnej pracy. Niemniej czynność ta wymaga wiedzy i pewnego doświadczenia, aby mogła zostać zrealizowana we właściwy sposób. Obecne ceny rynkowe za wyłożenie płytek są bardzo różne. Zanim jednak glazurnicy przystąpią do pracy, zapoznają się ze specyfiką, rodzajem i formą ułożenia płytek, ponieważ to wszystko często wpływa na finalną cenę. Cenniki firm budowlano – remontowych bardzo często są mocno podzielone na przykład na wiele kategorii, gdzie w przypadku układania płytek ważny będzie również tryb układania. Tym samym znacznie tańsze będzie ułożenie płytek w prostym układzie niż karo. Obecnie cena za ułożenie płytek na ścianie, ale trybie prostym to koszt od 70 do 90 zł za mkw. Z kolei ułożenie podłogi z płytek w trybie karo to najczęściej wydatek od 120 do 150 zł za mkw. Niemniej końcowa cena zawsze zależy od popytu na rynku i reputacji danej firmy budowlano – remontowej.