a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

układanie kostki brukowej
Budownictwo

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Kostka brukowa to funkcjonalne oraz ładne zagospodarowanie terenu wokół domu i w ogrodzie. Układa się ją na drogach osiedlowych, parkingach, podjazdach oraz chodnikach. Sprawdź, jak to zrobić! Oto układanie kostki brukowej krok po kroku.

Materiały potrzebne do układania kostki brukowej

Kostkę brukową powinno się dobierać pod względem eksploatowania, ponieważ jest to kluczowy czynnik. Kostka o gładkiej powierzchni odporna jest na zabrudzenia, a kostka o chropowatej musi być dodatkowo zaimpregnowana. Ilość kostki brukowej określa się mierząc dany teren lub korzystając ze sporządzonego projektu. Tymi sposobami określić można również ilość potrzebnych krawężników. Materiał potrzebny na podbudowę dokładnie można oszacować po korytowaniu i osadzaniu krawężników. Co więcej, trzeba kupić cement i piasek oraz geowłókninę separującą podbudowę do podłoża. Aby odprowadzić wodę z gruntu trzeba zakupić kanał liniowy i rury kanalizacyjne.

Sprawdź: Projekt ogrodu – cena wykonania.

Układanie kostki brukowej krok po kroku – niezbędne narzędzia

Do układania kostki brukowej potrzebne będą następujące narzędzia:

  • grabie,
  • szpadel,
  • taczka,
  • ubijak,
  • miara i poziomica,
  • sznurek oraz paliki.
układanie kostki brukowej krok po kroku

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Aby ułożyć kostkę brukową należy wykonać następujące etapy:

Wybór kostki

Wybór kostki to podstawa w jej kładzeniu. Należy dobrać ją pod względem takich czynników, jak: warunki jej użytkowania, grubości, jej wytrzymałości oraz odporności na nacisk i uszkodzenia mechaniczne.

Kostka brukowa dostępna jest w określonych grubościach:

  • 4 cm – stosowana do nieobciążonych chodników wokół budynku,
  • 6 cm – używana na obszarach o niewielkim nacisku do 3,5 tony,
  • 8 cm – stosowana na parkingach oraz ulicach,
  • 10 cm – używana do terenów narażonych na duże obciążenie.

Kształt oraz kolor kostki dobrany powinien być do elewacji budynku by całość wyglądała estetycznie.

Sprawdź też: UKŁADANIE PŁYTEK CENA, NARZĘDZIA I MATERIAŁY

Prace ziemne

Przed układaniem kostki należy wykonać wgłębienie, które musi mieć głębokość co najmniej pół metra gdy na nawierzchnię oddziaływać będą duże siły. Jeśli kostka układana będzie w ogrodzie wówczas koryto powinna mieć 15 – 20 cm. Dno wykopu należy wyprofilować i zagęścić by można było odprowadzić z niego wodę. Jeśli nie można wykonać spadków trzeba zamontować liniowe odwodnienie nawierzchni. Grunt, na którym układana będzie kostka, musi być oczyszczony i wymieszany z wodą i cementem. Jest to konieczny krok.

układanie kostki brukowej krok po kroku

Obrzeża

Krawężniki dobrać trzeba do nawierzchni. Jeśli chodzi o przydomowe tereny, to do ścieżki ogrodowej można ułożyć krawężniki chodnikowe, do podjazdów i parkingów używa się krawężników drogowych. Obrzeża wykańczają nawierzchnię i mocuje się je na gruncie. Aby całość była zwarta i wytrzymała, zagęszcza się ją mieszanką betonową.

Zobacz: Jakie niebieskie kwiaty wiosenne wybrać do ogrodu?

Nawierzchnia

Kostkę brukową układa się w dowolny wzór. Trzeba pamiętać żeby kostki były osadzone blisko siebie. Podczas układania można chodzić po ułożonej kostce, ale nie po podbudowie. Po ułożeniu kostki na całym terenie trzeba ją docisnąć i posypać cienką warstwą piasku lub zaimpregnować. Robi się tak dlatego, aby całość przetrwała naprawdę długo.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.