Rośliny w domu i ogrodzie to temat, na który powiedzieć można by bardzo dużo. Uprawa roślin w celach dekoracyjnych sięga zamierzchłych czasów. W ciągu wieków powstało wiele ich odmian, ale też wiele nowych gatunków na stałe zadomowiło się w domach o ogrodach. Epoka odkryć geograficznych przyniosła między innymi możliwość sprowadzania ciekawych okazów z niemal wszystkich zakątków świata. Dlatego też dzisiaj w większości przydomowych ogródków spotkać można rośliny, które przybyły z bardzo daleka. Oczywiście wszystkie uprawiane rośliny potrzebują zapewnienia odpowiednich warunków. Jakie rośliny do cienia wybrać, aby pięknie rosły?
Rośliny do cienia – co warto wiedzieć na ten temat?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że wszystkie rośliny, niezależnie od gatunku mają swoje specyficzne wymagania. Wymagania te dotyczą między innymi wilgotności gleby i jej składu, temperatur, towarzystwa innych roślin i ekspozycji na światło słoneczne. Niektóre gatunki roślin mają przy tym dość szerokie spektrum optymalnych warunków. Mogą rosnąć zarówno w cieniu, jak i na słońcu, w miejscach suchych oraz podmokłych. Inne jednak są o wiele bardziej wybredne i potrzebują konkretnego nasłonecznienia, temperatury w dosyć wąskim zakresie, czy właściwej ilości wody w podłożu. Rośliny do cienia, czyli takie, które świetnie radzić sobie będą w miejscach niezbyt nasłonecznionych. Mogą więc być zarówno roślinami typowo cieniolubnymi (takimi, które nie tolerują zbyt dużej ilości światła), jak i roślinami o szerokim spektrum tolerancji pod tym względem.
Sprawdź także: MONSTERA VARIEGATA: CHARAKTERYSTYKA
Ważną informacją jest również to, że niektóre z roślin dobrze tolerujących zacienienie, mogą przybierać nieco inny wygląd w cieniu, a inny na słońcu. Dobrym przykładem jest tu Glechoma hederacea, czyli popularny Bluszczyk kurdybanek, który świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa w zacienionych ogrodach. Liście bluszczyku rosnącego w cieniu są najczęściej jednolicie zielone. Z kolei przy duży nasłonecznieniu pojawiają się na nich charakterystyczne, ciemniejsze przebarwienia, albo mogą stać się nawet całkiem bordowe. Całkiem odwrotnie jest w przypadku Jasnoty gajowca (Lamium galeobdolon). W cieniu pojawiają się jasne plamy, a w słońcu roślina ma liście jednolicie zielone.
Rośliny cieniolubne w ogrodzie
W ogrodzie rośliny cieniolubne i dobrze tolerujące cień sprawdzają się przede wszystkim w miejscach zacienionych jak na przykład pod gęstymi drzewami. Można tam umieścić rośliny charakterystyczne dla runa leśnego gęstych lasów liściastych, które z całą pewnością stworzą piękną i robiącą wrażenie, zwartą pokrywę. Oprócz wspomnianych już wcześniej bluszczyku i gajowca doskonale sprawdzają się również różne gatunki przytulii (w ogrodach najczęściej jest to Przytulia wonna – Galium odoratum). Często wybierany jest w tym celu również Szczawik zajęczy (Oxalis acetosella). Wielka różnorodność roślin tego typu sprawia, że można w miejscach cienistych umieścić rośliny kwitnące o różnych porach roku, dzięki czemu ogród będzie się zmieniał, jak za dotknięciem zaczarowanej różdżki.
Kiedy kwitnące wiosną, białe lub różowe przylaszczki ustąpią miejsca żółtym gajowcom i fioletowemu bluszczykowi, ogród nabierze prawdziwie naturalnych barw. Wśród roślin cieniolubnych warto wymienić również nieco większe byliny i krzewy, które świetnie sprawdzą się po zacienionej stronie domu. Najczęściej wymienia się w tej kategorii różne odmiany hortensji, różaneczniki, czy ostrokrzew, choć oczywiście lista jest znacznie dłuższa.
Rośliny cieniolubne w domu
Rośliny dobrze sprawdzające się w cieniu znaleźć się mogą nie tylko w ogrodzie, ale również w doniczkach, w domu. Gatunki cieniolubne będą doskonałą dekoracją okna wychodzącego na północ, czy wnętrza pomieszczeń. Warto wybierać je do małych mieszkań, w których brak dostępu do wystarczającej ilości światła słonecznego jest częstym problemem. Wśród takich roślin należy wymienić chociażby różne gatunki fiołków, czy popularny skrzydłokwiat. W cieniu dobrze będą rosły również między innymi bluszcze, filodendrony i paprocie.
Zobacz także: NIEWYMAGAJĄCE KWIATY DONICZKOWE – MAŁO PRACY, DUŻO RADOŚCI
Warto przy tym pamiętać, że z zacienieniem roślin nie powinno się przesadzać. Gatunków, które poradzą sobie z naprawdę niewielką ilością światła dziennego, jest raczej niewiele i są to przede wszystkim rośliny tropikalne. Nawet w przypadku roślin, które tolerują zacienienie, odpowiednia ilość światła słonecznego jest konieczne dla prawidłowego wzrostu. Jeśli tego światła jest jednak zdecydowanie za mało, warto rozważyć zakup specjalnego (obecnie już niedrogiego) oświetlenia, które emituje światło doskonale zastępujące naturalne światło dzienne.