a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Programy dofinansowań
Dom

Programy dofinansowań zbiorników na deszczówkę

Susze coraz częściej dotykają nie tylko południowe rejony Europy, ale również naszą strefę klimatyczną. Długotrwały brak opadów potrafi zniszczyć każdy ogród, kwietnik czy warzywniak. Dlatego wiele osób decyduje się na ich regularne podlewanie w czasie lata. Jak się jednak okazuje, zasoby wodne Polski nie są wcale tak duże, jak można by się spodziewać. Już w niedługiej przyszłości wody może zacząć po prostu brakować. Dlatego właśnie tak ważne jest maksymalne wykorzystanie wody opadowej i oszczędzanie naszych niewielkich zasobów wody w retencji.

W jaki sposób magazynować i wykorzystywać wodę opadową?

Gromadzenie wody opadowej, w obliczu coraz częściej pojawiającej się suszy, staje się koniecznością nie tylko w przypadku rolników, ale także w przypadku posiadaczy zwykłych przydomowych ogródków. W celu magazynowania zebranych opadów konieczne jest posiadanie specjalnych zbiorników na wodę deszczową. Istnieją zbiorniki naziemne oraz podziemne, o znacznie większej pojemności. 

Woda opadowa może być stosowana do podlewania przydomowych ogródków warzywnych, trawników oraz rabatek kwiatowych. Z powodzeniem wykorzystuje się ją również do innych zastosowań gospodarczych – mycia samochodów czy prac porządkowych. Deszczówka może służyć także do spłukiwania toalet.

Program „Moja Woda” czyli dofinansowanie zbiorników na deszczówkę

W ramach promowania wykorzystania wody deszczowej stworzono ogólnopolski program „Moja Woda”, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie zbiorników na deszczówkę i innych urządzeń potrzebnych do zbierania i magazynowania wody. 

Specjalista ze sklepu ogrodniczego online Sklep Kwiecisty wyjaśnia: pieniądze z dofinansowania można przeznaczyć na zakup, montaż, budowę lub uruchomienie instalacji, której celem jest zatrzymanie i zagospodarowanie wody pochodzącej w opadów lub roztopów.

Dotację można więc uzyskać na takie urządzenia jak zbiorniki retencyjne, przewody odprowadzające deszcz z rynien, wpusty w zbiornikach, systemy rozsączające oraz instalacje nawadniające. Dofinansowanie pokrywa do 80% kosztów inwestycji. Nie może jednak przekroczyć 5000 zł na jedno przedsięwzięcie.

Kto może starać się o dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda”?

Dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda” mogą uzyskać osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego. Program ten nie obejmuje natomiast gospodarstw rolnych i innych działalności gospodarczych.

Istnieje kilka warunków, jakie należy spełnić, aby otrzymać dotację. Oprócz złożenia wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, trzeba wykonać także kosztorys inwestycji, uwzględniający konkretne rozwiązania. Warto przy tym podkreślić, że dofinansowaniu podlegają zbiorniki o łącznej pojemności co najmniej 2000 litrów. 

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.