Nie da się ukryć, że 2022 był rokiem bardzo potężnych zawirowań w sektorze energetycznym. Wojna za naszą wschodnią granicą przyczyniła się bowiem do wzrostu cen paliw, na których opierała się europejska energetyka – a przecież większość z nich była pozyskiwana z Rosji, która jest objęta sankcjami.
Jako że w większości systemów grzewczych, pompa ciepła pozyskuje energię z sieci – w ostatnim czasie opłacalność inwestycji w to źródło ciepła zostało poddana przez wielu w wątpliwość. Czy słusznie?
W dzisiejszym poradniku, wyjaśniamy dlaczego pompa ciepła w 2023 roku będzie wciąż najlepszym sposobem ogrzewania budynku!
Limit 2000 kWh a pompa ciepła
Najwięcej wątpliwości i obaw wśród właścicieli pomp ciepła obudził wprowadzony limit 2000 kWh w 2023 – oznacza on, że w ceny energii dla prywatnych odbiorców zostaną zamrożone na stałym poziomie do 2000 kWh. Pompa ciepła taką energię zużywa w ciągu roku samodzielnie, tak więc limit ten przy samodzielnej instalacji zostanie z pewnością przekroczony.
Wsparciem dla osób posiadających elektryczne źródło ciepła będzie więc jednorazowy dodatek w postaci 1500 zł, co zdecydowanie zniweluje koszty ogrzewania pompą ciepła w 2023 roku.
Jednakże, jeżeli dysponujesz odpowiednimi środkami i chcesz w dużym stopniu zabezpieczyć się przed nagłymi wzrostami cen energii elektrycznej w przyszłości – zainteresuj się montażem instalacji fotowoltaicznej, z której możesz zasilać pompę ciepła.
Jeżeli taki układ już znajduje się w Twoim domu – możesz odetchnąć z ulgą. Limit 2000 kWh dotyczy jedynie energii zakupionej z sieci, a nie pozyskanej na własne potrzeby, czyli zasilanie pompy ciepła. Odpowiednia instalacja fotowoltaiczna ochroni Cię więc przed przekroczeniem tego progu.
Wsparcia z różnych programów
Inna bardzo istotna kwestia to programy, które mają na celu wsparcie finansowe właścicieli budynków chcących zamontować to ekologiczne źródło ciepła. Pieniędzy na te cele jest coraz więcej.
W ostatnim czasie został dla przykładu „zaktualizowany” program Czyste Powietrze, który pozwala na wymianę starego, nieekologicznego źródła ogrzewania na pompę ciepła. Nowością są wyższe kwoty dofinansowania i wypłata części środków jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.
Z kolei dla osób, które niedawno wybudowały dom lub jest on w trakcie budowy – można uzyskać szybką dopłatę z programu Moje Ciepło.
Czy pompa ciepła to dobra inwestycja przy niepewności na giełdach energii?
Pompa ciepła w obecnej sytuacji wciąż pozostaje najbardziej opłacalnym źródłem ogrzewania budynków mieszkalnych. Trzeba bowiem pamiętać, że ceny paliw np. węgla, pelletu, oleju opałowego – mocno wzrosły. Nawet jeśli pompa ciepła (działająca bez fotowoltaiki) stała się nieco mniej opłacalna, to nie ma lepszej alternatywy. W porównaniu z innymi źródłami ciepła nadal znajduje się na pierwszym miejscu pod kątem kosztów eksploatacji.
Podsumowanie
Prognozy mówią o tym, że do 2030 roku w Polsce ma być zamontowane aż 2 miliony pomp ciepła! Nie da się ukryć, że będzie stanowić to ogromne obciążenie dla sieci energetycznej zimą, dlatego już teraz zalecamy montować pompę ciepła wraz z fotowoltaiką. Do tego bufory ciepła, a nawet magazyny energii – uniezależnienie się od czynników zewnętrznych, będzie stanowić prawdopodobnie najbardziej opłacalną inwestycję w długim terminie.
Adam Skrzyński, redaktor portalu pompycieplaonline.pl.