Ozonowanie pomieszczeń jest uznawane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) za jeden z zalecanych sposobów na dezynfekcję zamkniętych przestrzeni mieszkalnych oraz użytkowych. Zastosowanie tego rodzaju działania wykracza jednak poza standardowe usuwane mikrobów, ponieważ profesjonalne ozonowanie pomieszczeń jest również bardzo skuteczną metodą dezodoryzacji.
Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby ozonowanie pomieszczeń przyniosło oczekiwany efekt?
Prawidłowo przeprowadzone ozonowanie pomieszczeń eliminuje szkodliwe mikroorganizmy – bakterie, wirusy, roztocza czy zarodniki pleśni. Warto jednak pamiętać, że nieumiejętne ozonowanie może stanowić zagrożenie zarówno dla dobytku, jak i zdrowia domowników. Aby temu zapobiec, warto stosować się do kilku zaleceń.
- W ozonowanym pomieszczeniu nie mogą znajdować się zwierzęta, rośliny czy ludzie za wyjątkiem ekipy przeprowadzającej całą operację. Z pomieszczenia należy także usunąć lub odpowiednio zabezpieczyć wyposażenie zawierające materiały oraz podzespoły wrażliwe na obecność ozonu. Niektóre rodzaje gumy, delikatna elektronika czy metalowe powierzchnie mogą zostać uszkodzone przez zbyt wysokie stężenie tej odmiany tlenu.
- Ozonowane pomieszczenia powinny być odpowiednio uszczelnione.
- Ozonowanie musi być wykonywane z poszanowaniem zasad BHP. Oznacza to, że w pomieszczeniu, w którym znajdują się pracujące ozonatory, nie może być żadnych otwartych źródeł ognia, na przykład palących się papierosów. Obecność niezabezpieczonych materiałów łatwopalnych czy wybuchowych także jest wyjątkowo niewskazana, ponieważ ozon doskonale podtrzymuje proces spalania. Urządzenia, których praca może wywołać płomień lub iskrę, na czas ozonowania powinny być całkowicie nieaktywne.
- Po skończeniu ozonowania pomieszczenie powinno zostać dokładnie wywietrzone. Chociaż zazwyczaj wystarczy pół godziny, aby ozon rozpadł się do postaci czystego tlenu, tak generalnie zaleca się, aby nie korzystać z ozonowanego pomieszczenia przynajmniej przez 4 godziny.
Zaleceń jest oczywiście więcej, jednak powyższe są zdecydowanie najważniejsze.
Kto powinien przeprowadzać ozonowanie pomieszczeń?
Żeby ozonowanie można było uznać za skuteczne i przede wszystkim bezpieczne, musi zostać przeprowadzone przez wykwalifikowany, odpowiednio przeszkolony personel wyposażony w certyfikowane ozonatory. Przeprowadzanie ozonowania na własną rękę, bez koniecznej wiedzy dotyczącej chociażby dopuszczalnego stężenia ozonu czy optymalnych sposobów na zabezpieczenie dobytku, jest bardzo nieodpowiedzialnym zachowaniem. Stosowanie do tego celu ozonatorów niespełniających europejskich norm bezpieczeństwa, które zostały zakupione na przykład w sklepie internetowym, także jest zdecydowanie złym pomysłem.
Dlatego wybierając specjalistów, którzy wykonają dla nas ozonowanie pomieszczeń – mieszkalnych, przemysłowych, użytku publicznego itp. – koniecznie należy zwrócić uwagę na dwie kwestie: doświadczenie oraz referencje. Firmy usuwające zagrożenie biologiczne lub chemiczne, które jednocześnie mogą się pochwalić udaną współpracą ze szpitalami, szkołami czy międzynarodowymi przedsiębiorstwami, z pewnością poradzą sobie również z niebezpieczeństwem zagrażającym Twoim pracownikom lub członkom Twojej rodziny.
Taką firmą jest PSG Polska.