a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

oczyszczalnia ścieków
Dom

Minimalne odległości do zachowania przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków

Posiadając dom powinniśmy zdecydować, w jaki sposób będziemy utylizować ścieki. Najprostszym rozwiązaniem jest podłączenie działki do sieci kanalizacji, jednak nie wszystkie gminy mają dostęp do takiego rozwiązania, szambo zaś nie jest zbyt wygodne i ekonomiczne. Poszukując złotego środka wielu właścicieli decyduje się na przydomową oczyszczalnię ścieków. Przy jej wykonaniu należy pamiętać o zachowaniu pewnych zasad, m.in. dotyczących odległości.

Minimalne odległości przy lokalizacji oczyszczalni – dlaczego to takie ważne?

Zachowanie odpowiednich, minimalnych odległości między miejscem osadzenia oczyszczalni a innymi punktami na naszej działce jest ważne z dwóch powodów.

– Po pierwsze: nkwestię tę regulują przepisy, niedostosowanie się do narzuconych z góry wymogów wiązać się będzie z konsekwencjami prawnym, np. grzywną i koniecznością późniejszego przeniesienia oczyszczalni, co wiąże się z kolejnymi wydatkami – wyjaśnia przedstawiciel firmy Eko-Bio – Po drugie – umieszczenie oczyszczalni w odpowiednim miejscu ma duże znaczenie dla jej funkcjonalności oraz bezpieczeństwa. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić nawet do uszkodzenia zbiornika i utraty szczelności, co będzie skutkować groźnym dla środowiska wyciekiem ścieków do gruntu.

Jakie odległości zachować?

Oczyszczalnia powinna znajdować się w minimalnych odstępach:

  • 3 metry od drzew oraz krzewów
  • 2 metra od granicy działki – dotyczy to nie tylko ogrodzeń oddzielających nasza posesję, ale też drogi oraz ciągi piesze
  • 1,5 metra od wodociągów oraz rur gazowych
  • 0,8 metra od kabli energetycznych biegnących w ziemi
  • 0,5 metra od kabli telekomunikacyjnych

Ponadto zbiornik oczyszczalni powinien znajdować się co najmniej 15 metrów od studni głębinowej oraz co najmniej 3 metrów od poletka rozsączającej, studni chłonnej lub innego punktu, w którym oczyszczone ścieki są wprowadzane do gruntu.

Jak zlokalizować oczyszczalnię z drenażem?

Jeśli nasza przydomowa oczyszczalnia zawiera drenaż rozsączający, przy jego montażu należy zwrócić uwagę między innymi na:

  • Maksymalny w roku poziom wód gruntowych – drenaż musi zostać umieszczony do najmniej 150 cm nad nim. W tym celu można wykonać specjalny nasyp.
  • Minimalną głębokość drenażu – wynosi on 60 cm pod poziomem gruntu
  • Wykopy pod nitki drenaży powinny być nie węższe niż 30 cm (zazwyczaj jest to 50 cm)
  • Odległość między rurami zazwyczaj wynosi od 1,5 do 2 m.
  • Pojedyncza nitka drenażu powinna być nie dłuższa, niż 25 m, zalecana minimalność długość to od 6 do 8 m.

Przy projektowaniu drenażu należy koniecznie wziąć pod uwagę takie parametry jak przepuszczalność gleby oraz planowana wydajność oczyszczalni.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.