Podobnie jak we wspinaczce, przy pracach na wysokości używa się dwóch podstawowych rodzajów lin zabezpieczających: dynamicznych i statycznych. Oczywiście w sprzedaży znajdziemy również ich różne wariacje określane jako liny półstatyczne lub półdynamiczne – przy wciąganiu zachowują się jak liny statyczne, a przy odpadnięciu ze ściany, gdy potrzebna jest amortyzacja, jak dynamiczne. Elementem wyposażenia pracowników wysokościowych jest także tzw. lina kotwicząca, z wieńczącymi ją pętlami.
Czym liny dynamiczne różnią się od statycznych?
Odkładając na bok kwestie związane z linami kotwiczącymi, które pomagają w zejściu pracownika na określony poziom wysokości i jego zabezpieczeniu na tym poziomie, podstawowym rozróżnieniem lin wykorzystywanych do prac na wysokościach jest ich podział na dynamiczne i statyczne. Pierwsze składają się z odpowiednio dobranych włókien charakteryzujących się dużą rozciągliwością. Dzięki temu, w momencie odpadnięcia ze ściany, amortyzują wstrząs związany z upadkiem, tym samym chroniąc przed urazami i minimalizując ryzyko zerwania. Drugie wykorzystuje się do wciągania na wysokość, a także do zabezpieczania w poziomie – horyzontalna lina kotwicząca to w wielu przypadkach właśnie rodzaj liny statycznej, ewentualnie półstatycznej (sztywny rdzeń i rozciągliwe włókna zewnętrzne, które zapewniają amortyzację w momencie odpadnięcia ze ściany).
Asekuracja podczas pracy na ścianie
Specjalnym rodzajem lin wykorzystywanych do asekuracji podczas prac nie tylko na wysokości, ale także prac kanalizacyjnych, są tzw. liny kotwiczące, takie jak np. https://efektbhp.pl/pol_m_OCHRONA-PRZED-UPADKIEM_LINY-162.html. To certyfikowany sprzęt przeznaczonym m.in. dla pracowników budowlanych wykonujących prace na rusztowaniach. W sprzedaży znajdziemy takie liny w wersji pionowej (wertykalnej) i poziomej (horyzontalnej). To właśnie drugie z nich stosuje się powszechnie podczas realizacji wszelkiego rodzaju prac związanych z ocieplaniem i wykonaniem elewacji zewnętrznych na różnorodnych obiektach budowlanych. Lina kotwicząca z dwóch storn uzupełniona jest pętlami, które zapewniają możliwość jej łatwego zamocowania przy pomocy dedykowanego karabinka wspinaczkowego.
Stosowanie profesjonalnych lin zabezpieczających podczas prac na wysokości to nie tylko wymóg wynikający z przepisów prawa o bezpieczeństwie i higienie pracy, ale także najprostszy sposób na zminimalizowanie ryzyka poważnego wypadku i związanych z nim konsekwencji. Jeśli zatrudniasz osoby pracujące na rusztowaniach lub wykonujące inne prace na wysokości, kupując porządne liny kotwiczące, statyczne i dynamiczne, inwestujesz w bezpieczeństwo firmy.