W ostatnich latach przybywa domów budowanych w technologii szkieletowej. Na taki stan z pewnością duży wpływ mają rosnące ceny domów murowanych. Dom szkieletowy cena jest znacznie tańszy, ale także szybszy w budowie. Te wszystkie czynniki wpływają na rosnącą popularność domów drewnianych.
Ile kosztuje dom szkieletowy?
Niższy koszt budowy domu szkieletowego wiąże się z tym, że drewniane konstrukcje stawia się dużo szybciej niż murowane, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Poza tym drewno jest tańszym surowcem i dzięki temu w prosty sposób można osiągnąć kompromis między ceną a jakością. Nie należy jednak wysuwać błędnych wniosków, że dom szkieletowy jest tani, ponieważ jest nietrwały czy mniej solidny. Taki pogląd wynika często z braku podstawowej wiedzy o materiale, jakim jest drewno. W trakcie budowy domu w technologii szkieletowej wyróżnia się etapy:
1. Stan konstrukcyjny – oznacza to, że firma budowlana wykonuje konstrukcje budynku z drewna, oczywiście z zachowaniem wszystkich norm. Koszt takiej konstrukcji może wynosić około 1700 zł/m2.
2. Stan zamknięty – posiada wykonany dach, a także wprawione okna i drzwi zewnętrzne. Łączny koszt to w przybliżeniu 2200 zł/m2.
3. Stan deweloperski – obejmuje wykończenie budynku na zewnątrz i w środku. Bardzo ważne jest to, że czas realizacji wynosi zaledwie trzy miesiące, a kwota wykonania to 2900 zł/m2.
4. Stan „pod klucz” – to nic innego, jak dom gotowy do zamieszkania. Cena za m2 wynosi około 3200 zł.
Ceny projektów domów z drewna
Pierwszym etapem jest wybranie projektu spełniającego potrzeby inwestora. Taki projekt również ma wpływ na koszty budowy, które zależą m.in. od wielkości budynku. Fundamentalną kwestią jest także to, że projekt musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, tak aby dom był solidny i trwały. Przyjmuje się, że dom o powierzchni użytkowej około 100 m2 kosztuje, w przybliżeniu, 7 tys. zł.
Budować czy nie budować?
Budownictwo jednorodzinne przeżywa prawdziwy boom i nie zatrzymał go nawet wybuch pandemii. Wręcz przeciwnie! Obecnie buduje się tak dużo, jak jeszcze nigdy. Koronawirus zmienił nastawienie ludzi do kwestii mieszkaniowych, a przejście na zdalną pracę sprawiło, że już nie zwraca się tak wielkiej uwagi na lokalizację. Dzisiaj dużo bardziej ceni się posiadanie ogródka niż mieszkanie blisko centrum, z dobrym dojazdem. Z tego powodu ogromna liczba ludzi podejmuje decyzję o rozpoczęciu budowy. Z pewnością mieszkanie w domu daje ogromny komfort i swobodę, co w dzisiejszych czasach jest na wagę złota.