a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

Jak zamontować zawiasy do drzwi
Dom

Jak zamontować zawiasy do drzwi?

Żeby prawidłowo zamontować zawiasy do drzwi, musimy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Decyduje to o późniejszej funkcjonalności i trwałości. Jeśli bowiem popełnimy błędy podczas montażu, zawiasy mogą źle działać, prowadząc do uszkodzenia drzwi. Aby wyeliminować tak pesymistyczny scenariusz, warto wiedzieć, jak odpowiednio je zamontować, co wyjaśnimy krok po kroku.

Wybór zawiasów – poznajmy ich rodzaje i zastosowanie

Wybór zawiasów musi być podyktowany tym, do jakiego rodzaju drzwi je stosujemy. Za każdym razem należy stosować się do wytycznych producenta dotyczących doboru ilości zawias do szerokości, wysokości i ciężaru skrzydła. W typowych drzwiach przeważnie wystarczy zamontować dwa zawiasy, inaczej prezentuje się to w bardziej masywnych konstrukcjach drewnianych- drzwiach pełnych, wypełnionych wewnątrz wzmocnieniami i ociepleniem, gdzie potrzeba co najmniej trzech zawiasów.

Wybór rodzaju zawiasów uzależniony jest od tego, z jakiego materiału wykonane są drzwi. W drewnianych bezprzylgowych najczęściej wybór pada obecnie na zawiasy niewidoczne, dzięki którym drzwi po zamknięciu tworzą jednolitą płaszczyznę z ościeżnicą. Do drewnianych drzwi z przylgą (felcem) najczęstszym wyborem są drzwi wkręcane z regulacją poziomą lub bez oraz ich wszelkie inne warianty.

W drzwiach metalowych można użyć zawiasów czopowych jednoosiowych, z tym że muszą one wyposażone w ramiona skrzydełek przystosowanych do montażu w stalowych skrzydłach. W przypadku drzwi PVC również są dedykowane zawiasy, dla doboru których oprócz parametrów skrzydła równie istotny jest zastosowany profil PVC, wysokość tzw. przylgi czy szerokość ościeżnicy. Skrzydełka powinny być wykonane z aluminium, osie i trzpienie zaś ze stali odpornej na korozję.

Do drzwi w zabudowie całoszklanej nie mogą być użyte inne niż te, które są do takiego rozwiązania przeznaczone. W zależności od rodzaju zabudowy można posiłkować się samozamykaczem podłogowym oraz górnym zawiasem z osią obrotu lub wersją zawias mogących być z jednej strony przymocowanymi do ściany. Pamiętać należy, że zawiasy do tafli szklanych różnych producentów posiadają odmienne parametry otworowania w szkle, co bezwzględnie każdorazowo trzeba sprawdzić i zweryfikować.

Materiały i narzędzia potrzebne do montażu – o jakich pamiętać?

Do montażu zawiasów do drzwi potrzeba różnych narzędzi i materiałów. Niezbędne elementy to śrubokręt (płaski lub krzyżakowy), młotek, miarka, wiertarka z odpowiednimi wiertłami, poziomica, dłuto, ewentualne klucz płasko-oczkowy lub klucz francuski. Do materiałów zaliczymy zaś śruby i wkręty niezbędne do zamocowania zawiasów, kołki rozporowe, zwłaszcza jak montaż odbywa się w ścianie, klej do drewna, jeśli jest potrzebny i ewentualnie uszczelki do zamocowania pod zawiasami, żeby lepiej je dopasować.

Przygotowanie otworów w drzwiach – najważniejsze wskazówki

Zawiasy do drzwi muszą być bardzo dokładne osadzone, dlatego niebagatelną rolę ma tu kolejny krok- przygotowanie drzwi i otworów. Podstawą jest użycie miarki i ołówka, żeby precyzyjnie zaznaczyć położenie zawiasów na framudze i skrzydle drzwiowym. Upewnijmy się też, że miejsca montażu są równomiernie rozmieszczone. Żeby przygotować otwory, potrzeba do tego zadania wiertarki z odpowiednim wiertłem. Oczywiście, średnica otworów musi być zgodna z wymaganiami zawiasów. Jak już otwory są wywiercone, możemy przystąpić do montażu zawiasów, o czym napiszemy w kolejnym akapicie.

Montaż zawiasów do drzwi – jak to zrobić?

Montaż zawiasów nie jest trudny, o czym zaraz się przekonamy. Zacznijmy od zamontowania ich na drzwiach we wcześniej przygotowanych otworach na skrzydle drzwiowym. Do tego zadania oczywiście niezbędna jest używana już wcześniej wiertarka, choć sprawdzi się tu też wkrętarka. Po zamontowaniu upewnijmy się, że są one umieszczone równolegle i stabilnie. W kolejnym kroku przechodzimy do montażu zawiasów na framudze, powtarzając tę samą procedurę. Umieszczamy więc zawiasy w odpowiednich otworach, zwracając uwagę na to, aby były równomiernie rozłożone. Używajmy poziomicy, aby dopasować zawiasy do poziomu, zapewniając optymalne oparcie drzwi. Pamiętajmy, że dokładne dopasowane zawiasów ma znaczenie najważniejsze, gdyż to od tego zależy prawidłowe działanie drzwi.

Żeby być tego pewnym, korzystajmy z poziomicy oraz miary, sprawdzając wyważenie drzwi i odpowiednie umieszczenie zawiasów. Ważne też, aby przetestować drzwi pod kątem swobodnego otwierania oraz zamykania. Jeśli jest taka potrzeba, poprawny ustawienie zawiasów. Regulacja zawiasów i dodatkowe prace związane z estetyką montażu Montaż zawiasów to nie koniec prac, ponieważ musimy tak wyregulować zawiasy, aby drzwi płynnie działały. Użyjmy do tego celu klucza płasko-oczkowego lub śrubokręta, aby delikatnie dostosować zawiasy, sprawiając, że drzwi otwierają się i zamykają bez żadnego oporu.

Dokonujemy drobnych korekt, jeśli zajdzie taka potrzeba. Co równie ważne, już po skończonym montażu warto skupić się na estetyce wykończenia, na przykład ukrywając śruby za pomocą nakrętek ozdobnych. Jeśli zaś mowa o drzwiach drewnianych, można też użyć farby lub lakieru, aby dopasować wygląd zawiasów do reszty drzwi. Możliwości jest wiele.

Jakich błędów unikać podczas montażu?

Chociaż montaż zawiasów to dość proste zadanie, gdyż wystarczy pamiętać o kilku zasadach, to niestety czasem zdarzają się błędy. Można ich jednak uniknąć, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, jakie są najważniejsze punkty, od których zależy powodzenie montażu. Mowa tu o dokładnym oznaczeniu miejsc montażu, prawidłowym wywierceniu otworów oraz odpowiedniej regulacji zawiasów.

Błędy podczas każdego z tych etapów mogą skutkować nieprawidłowo funkcjonującymi drzwiami. Weźmy też pod uwagę to, aby śruby były dopasowane do grubości skrzydła drzwiowego oraz framugi. Równie istotne jest to, aby utrzymać zawiasy w dobrej kondycji przez długi czas.

Jaka jest rola zawiasów w estetyce drzwi i wnętrza?

Zawiasy do drzwi mają nie tylko rolę funkcjonalną, ale i estetyczną, dlatego też, wybierając je, zwróćmy uwagę, jak będą wpływać na ogólny wygląd drzwi i wnętrza.

Zawiasy mogą być subtelne i minimalistyczne, prawie że niezauważalne, standardowe bez specjalnych znaków szczególnych, ale i zdobione, rustykalne, a nawet rzeźbione. Pamiętajmy więc, że ich charakter- kształt, kolor i wykończenie mają niebagatelne znaczenie dla ogólnej aranżacji. Co równie ważne, dobrze dopasowane zawiasy mogą pięknie podkreślić wysoką jakość wykonania drzwi. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas poradnik przysłuży się każdemu, kto samodzielnie planuje zamontować zawiasy do drzwi.

Jak widać, może sobie z tym poradzić każdy, dysponując kilkoma podstawowymi narzędziami.

Artykuł sponsorowany

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.