Masy uszczelniające wykorzystywane są do wypełniania spoin i dylatacji. Dzięki łatwemu rozprowadzaniu i swoim właściwościom izolacyjnym sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu. Choć na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mas uszczelniających, to właśnie te na bazie elastomerów są najbardziej popularnym materiałem uszczelniającym.
Jak masy uszczelniające wykorzystuje branża budowlana i dekarska?
Materiały uszczelniające są nieodłącznym elementem wielu konstrukcji. Mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania budynku. Zabezpieczają przed przenikaniem cieczy i gazów, a także dźwięków, jednocześnie ograniczając wydostawanie się ciepła. Stosowane są jako wypełnienie szczelin pomiędzy ościeżnicą a murem podczas montażu stolarki okiennej i drzwiowej, jako uszczelnienie za łączeniach płyt styropianowych czy rur instalacyjnych. Łatwa aplikacja sprawia, że świetnie sprawdza się również do wypełnienia wszelkich szczelin na styku dachu i ściany. Masy uszczelniające są doskonałym izolatorem akustycznym i termicznym.
Branża motoryzacyjna a masy uszczelniające
Szeroka lista właściwości sprawia, że masy uszczelniające znajdują zastosowanie również w branży motoryzacyjnej. Uszczelnienia niezbędne są zarówno w podwoziu, jak i w karoserii. Co sprawia, że masa uszczelniająca tak świetnie sprawdza się w tej branży? Jak wyjaśnia producent mas uszczelniających Larkis, znaczenie ma nie tylko łatwa aplikacja, ale też charakterystyka materiału. Masy uszczelniające produkowane z elastomerów plastycznych odznaczają się wysoką odpornością na działanie niskich i wysokich temperatur. Dodatkowo są odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne oraz drgania. Dzięki tym właściwościom są odpowiednio przystosowane do warunków, na jakie są narażone, będąc elementem konstrukcji pojazdu.
Masy uszczelniające w instalacjach kanalizacyjnych i hydraulicznych
Niewątpliwą zaletą mas uszczelniających jest doskonała przyczepność do wielu materiałów. O ile wiązanie z nieregularną strukturą betonu czy płyt gipsowo-kartonowych w branży budowlanej i remontowej nie stanowi problemu, o tyle gładkie powierzchnie metalowe mogłyby być wyzwaniem dla różnych materiałów. Jednak nie dla mas uszczelniających z elastomerów. Zapewniają dobrą przyczepność do metali, a dzięki właściwościom antykorozyjnym skutecznie zabezpieczają przed ryzykiem powstania rdzy. Dzięki temu doskonale sprawdzają się do łączenia i uszczelniania rur i elementów instalacji kanalizacyjnych i hydraulicznych.