Śruby to kategoria produktów bardzo zróżnicowanych, nie tylko pod kątem ich technicznych i fizycznych właściwości. Wśród nich można wyróżnić nawet kilkadziesiąt różnych typów, z których każdy ma swoje specyficzne zastosowanie w przemyśle czy zwykłym majsterkowaniu. Jednym z nich są śruby dociskowe, powszechnie znane jako śruby bez łba. Gdzie się je wykorzystuje i z jakiego powodu?
Czym są śruby bez łba?
Wbrew swej potocznej nazwie, śruby bez łba tak naprawdę posiadają łeb, na których znajduje się nacięcie lub gniazdo, służące do ich wkręcenie w nagwintowany otwór. Rzecz w tym, że średnica łba nie przekracza średnicy trzony śruby – dzięki temu może ona w całości schować się w otworze. Właściwości śrub bez łba opisane są w stosownych normach, między innymi ISO 4766 i ISO 7434 (śruby z rowkiem) lub ISO 4026 i ISO 4027 (śruby z gniazdem). Szeroki ich wybór znaleźć można w ofercie firmy Logis.
Gdzie stosuje się śruby bez łba?
Mimo nietypowego kształtu, śruby bez łba znajdują całkiem szerokie zastosowanie w przemyśle – używa się ich w różnych branżach, od budownictwa, przez motoryzację, kończąc na produkcji mebli. Przydają się między tam, gdzie wymagane jest:
- minimalizowanie tarcia – łeb zwykłej śruby (np. sześciokątnej) łączącej dwa elementy ruchome powodowałby wzrost tarcia podczas ruchu. Tam, gdzie tarcie powinno być utrzymane na jak najniższym poziomie stosowane są śruby dociskowe;
- zachowanie estetyki łączenia – śruba bez łba może całkowicie ukryć się w otworze, nie posiada wystających elementów, dlatego używa jej się do łączenie elementów, które powinny odznaczać się dużą estetyką (np. części mebli),
- bezpieczeństwo połączenia – śruba bez łba jest trudniej dostępna dla osób niepożądanych i mniej podatna na czynniki zewnętrzne. Dlatego stosuje się je do tworzenia bezpiecznych połączeń (np. przy montażu elementów mocowanych do ścian w ogólnodostępnych przestrzeniach).
Jak widać, zastosowanie śrub bez łba jest dość szerokie i w wielu miejscach uzasadnione. Nie oznacza to jednak, że są one idealnym rozwiązaniem. Główną ich wadą jest to, że jeśli po wkręceniu w dany element skorodują lub ich łby ulegną uszkodzeniu, ich wyciągnięcie przy pomocy zwykłego wkrętaka może okazać się niemożliwe. W takich sytuacjach konieczne jest rozwiercenie śruby.