Podczas przeprowadzania remontu w domu lub mieszkaniu, wiele prac zleca się fachowcom z uwagi na ich skomplikowany i zaawansowany charakter. Dobrym tego przykładem jest kładzenie płytek ceramicznych, co bez odpowiednich narzędzi i sporych umiejętności jest niemożliwe. Jak się jednak okazuje, są i takie prace, które można spokojnie wykonać samodzielnie. Dobrym tego przykładem jest np. fugowanie płytek. Co warto wiedzieć o tej czynności?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego powinno się fugować płytki?
- Fugowanie płytek – rodzaje fug
- Narzędzia potrzebne do fugowania płytek
- Jak przebiega fugowanie płytek?
Dlaczego powinno się fugować płytki?
Na wstępie warto zorientować się, dlaczego w ogóle powinno się fugować płytki ceramiczne. Za co odpowiada fuga, jakie ma zadania i jakie jest jej przeznaczenie?
Wiele osób może się zastanawiać, po co właściwie płytki ceramiczne kładzione są z pewną przerwą pomiędzy sobą, którą trzeba następnie uzupełniać fugą. Dlaczego nie można położyć ich przy sobie, aby płytki do siebie przylegały? Pamiętać trzeba, że budynek cały czas pracuje w ziemi. Minimalnie się porusza, przechyla itd. Mieszkańcy tego zupełnie nie czują, lecz widoczne jest to po spękaniach na ścianach. Jeśli więc położy się płytki przy sobie, bardzo szybko doprowadziłoby to do ich pękania.
Jak więc widać przestrzeń pomiędzy płytkami jest niezbędna. Dlaczego jednak trzeba ją fugować? Jest to bardzo ważne, ponieważ pozostawienie pustej przestrzeni doprowadziłoby bardzo szybko do dostania się pod płytki wilgoci, co mogłoby oznaczać pojawienie się pleśni na ścianie. Ściana musi być chroniona przed wilgocią, brudem i kurzem.
Sprawdź też: UKŁADANIE PŁYTEK – CENA, NARZĘDZIA I MATERIAŁY
Fugowanie płytek – rodzaje fug
Jak zatem widać, fuga jest zwyczajnie koniecznością, jeśli chodzi o kładzenie płytek ceramicznych. Muszą one zostać uzupełnione o fugę, aby nie tylko ściana dobrze się prezentował, lecz również, aby była bezpieczna. Powstaje więc teraz jeszcze jedno pytanie, czyli w jaki sposób powinno się taką fugę wybierać? Jakie są dostępne na rynku rozwiązania?
Zdecydowanie najczęściej wybieraną fugą jest wersja cementowa. Charakteryzuje się ona dobrą wytrzymałością i szerokim zastosowaniem, jeśli chodzi o rodzaj płytek.
Innego rodzaju fugą jest odmiana cementowa elastyczna. Jest to unowocześniona postać poprzedniej wersji. Jest wytrzymalsza, lepiej chroni przed wilgocią i grzybami, a także bardzo szybko schnie po położeniu. Co więcej, jest to fuga odporna na ścieranie, a także na plamy.
Innego typu fugą jest wersja akrylowa, która często nazywana jest także fugą gotową. Wszystko z tego powodu, że jako jedyna nie wymaga rozdrabniania w wodzie przed położeniem. Jej dużą zaletą jest fakt, że sprzedawana jest z mieszalnika, co daje możliwość idealnego dobrania jej koloru do swoich potrzeb.
Na koniec pozostają jeszcze fugi epoksydowe, które polecane są w pierwszej kolejności do takich miejsc, gdzie panuje duża wilgotność. Są nie tylko wodoszczelne, lecz także odporne na wysokie temperatury.
Sprawdź: POPULARNE PROGRAMY DO PROJEKTOWANIA DOMÓW RANKING
Narzędzia potrzebne do fugowania płytek
Gdy ma się już wybraną fugę, następnie należy przejść do kompletowania narzędzi potrzebnych do fugowania. O czym więc trzeba w tym zakresie pamiętać?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, aby posiadać szpatułkę do fugowania, która będzie pomagała rozprowadzać fugę pomiędzy płytkami. Oprócz tego zaleca się posiadanie gąbki, którą będzie można czyścić zabrudzoną powierzchnię, czy też skrobak, który pozwoli usunąć starą fugę, jeśli już wcześniej jakaś była kładziona. Dobrym pomysłem jest posiadanie także kielni, która będzie pozwalała kontrolować grubość fugi, a także specjalną pacę, która da możliwość rozprowadzania fugi i ściągania jej nadmiaru.
Dowiedz się: ILE ZARABIA ARCHITEKT W KRAJU I ZA GRANICĄ?
Jak przebiega fugowanie płytek?
Choć sam proces przygotowania do fugowania płytek wydaje się skomplikowany, to już jednak sama czynność nie jest specjalne trudna. Jak powinna przebiegać?
Podstawowym krokiem, który trzeba zrobić, to przygotować płytki do fugowania. W tym celu trzeba spomiędzy nich wyjąć krzyżaki i usunąć resztki zaprawy, jeśli takie będą.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie fugi poprzez jej rozrobienie z wodą. Gdy będzie już gotowa, należy wziąć jej niewielką ilość i umieścić na płytce przy szczelinach. Specjalną szpatułką należy masę rozprowadzać, aż wypełni ona szczeliny.
Ostatnim krokiem jest czyszczenie płytek. Około 30 minut po tym, jak położy się fugę, będzie ona już zaschnięta. Wtedy przy pomocy gąbki należy umyć płytki z pozostałości fugi.