Instalacje fotowoltaiczne kojarzą się z dachami domów jednorodzinnych czy budynków firmowych, usługowych albo gospodarczych. Tymczasem możliwości wykorzystania fotowoltaiki są dużo większe – panele sprawdzają się choćby w domkach letniskowych i na działkach. Pytanie jednak, czy na ich zakup oraz montaż można otrzymać dotację? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.
Czy fotowoltaika sprawdzi się w domku letniskowym?
Zacznijmy od tego, czy montaż oraz użytkowanie fotowoltaiki w domku letniskowym ma sens. Opłacalność tego typu inwestycji zależy od kilku czynników, dlatego każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Warto jednak pamiętać o możliwościach systemu solarnego, zwłaszcza że na montaż możesz zdecydować się zarówno na etapie wykańczania nowego budynku, jak i w starszym obiekcie, który przez lata funkcjonował bez technologicznie zaawansowanego wyposażenia. Przy okazji warto dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie, np. w artykule na stronie www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-w-budowie, bo w czasie planowania i realizacji inwestycji trzeba szacować wszystkie istotne koszty.
Jeżeli domek letniskowy i działka rekreacyjna znajdują się w oddaleniu od zamieszkanych obszarów, być może nie masz dostępu do sieci elektrycznej. Wówczas system solarny z dodatkowym magazynem energii jest szansą na energetyczną niezależność i samowystarczalność. Ale nawet gdy możesz korzystać z sieci, np. na działce pod miastem, warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych dla znalezienia oszczędności. Rachunki za prąd dzięki fotowoltaice są znikome, a to niezwykle ważne w czasach ciągłego wzrostu cen za energię. Szczególnie jeśli użytkujesz domek letniskowy przez cały sezon, dobrym pomysłem jest zmniejszenie kosztów za działanie lodówki, telewizora i innych sprzętów. Zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć np. na ubezpieczenie mieszkania, o którym więcej dowiesz się na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/.
Nie zapominajmy też o środowisku naturalnym. Montaż nawet niewielkiej mikroinstalacji fotowoltaicznej jest ekologicznym gestem wspierającym transformację energetyczną kraju i świata, ponieważ zmniejsza emisję szkodliwych substancji.
Dofinansowanie fotowoltaiki w domku letniskowym
Fotowoltaika cieszy się sporą popularnością również ze względu na dostępność dotacji. Dofinansowania przyznawane prosumentom (producentom i konsumentom) energii – a więc m.in. właścicielom domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych czy budynków firmowych – czynią inwestycję jeszcze tańszą, niż gdy jest w 100% finansowana samodzielnie.
Gdy korzystasz np. z bardzo popularnego programu dotacji Mój Prąd, możesz zgłosić do niego instalację zarówno w domu jednorodzinnym, jak i na działce rekreacyjnej. To, czy jesteś zameldowany pod wybranym adresem, nie ma znaczenia dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który odpowiada za ogólnopolski program. Dużo bardziej liczy się fakt zawarcia umowy kompleksowej z dostawcą energii. Jeżeli zatem Twój domek letniskowy jest połączony do sieci, możesz rozważyć inwestycję w fotowoltaikę i złożyć wniosek o dotację.
Aby jednak mieć pewność, czy Twoja działka i Twój domek kwalifikują się do otrzymania dofinansowania (i z jakiego programu), skontaktuj się z jedną z firm, które kompleksowo dostarczają i montują instalacje fotowoltaiczne. Sprawdź również, w jaki sposób ubezpieczać domek letniskowy, aby uchronić się przed skutkami rozmaitych awarii – przeczytasz o tym na stronie www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-domku-letniskowego-to-musisz-wiedziec.