System odwadniania igłofiltrów pozwala na obniżenie poziomu wód gruntowych, aby zapewnić suche środowisko prac, związanych z wykopami poniżej zwierciadła wody. To nie tylko popularna, ale również skuteczna metoda przeznaczona do małych wykopów oraz dużych projektów. W naszym poradniku poznasz najważniejsze szczegóły i przekonasz się, dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie.
Działanie igłofiltrów
Pojedyncze rury o średnicy 40-50 mm oraz długości 5 lub 7 metrów wprowadza się do gleby metodą wpłukiwania, wgłębienia bądź tradycyjnych technik wiertniczych. To właśnie wpłukiwanie stanowi najczęściej stosowany sposób. Wówczas pompowana jest woda pod wysokim ciśnieniem. Stalowa rura umieszczana jest w glebie i wprowadza się do niej igłofiltr.
System instaluje się wokół planowanego terenu wykopów i połączony jest z pompą podciśnieniową montowaną na powierzchni za pomocą kolektora ssącego. Dzięki temu uzyskać można wysoką wydajność, a rurociąg ssący opróżniany jest dzięki zasysaniu wody i odprowadzaniu jej w określonym miejscu.
Nie ulega wątpliwości, że prawidłowo zainstalowane igłofiltry wstępnie osuszą i ustabilizują glebę do głębokości około 6 metrów. Natomiast przy głębszych wykopach można zastosować stopnie dodatkowe na niższym poziomie. Systemy te sprawdzają się znakomicie w glebach uwarstwionych oraz drobnoziarnistych. Jeżeli interesuje Cię wynajem igłofiltrów, wystarczy zapoznać się z ofertą firmy Hamer, stworzoną przez prawdziwych profesjonalistów.
Jak wygląda schemat działania?
System igłofiltrów to rozmieszczone blisko siebie rury o niewielkiej średnicy. Charakteryzują się jednym lub kilkoma filtrami szczelinowymi u podstawy, które połączone są do kolektora ssącego, czyli wspólnej rury, ten z kolei połączony jest z pompą podciśnieniową. Instalacja odwadnia grunt do 4-6 metrów, natomiast przy głębszych wykopach zachodzi potrzeba dalszych stopni igłofiltrów, które instalowane są na niższych poziomach. Pompa igłofiltrowa odpowiedzialna jest za wytwarzanie częściowego podciśnienia w kolektorze, a ten zasysa wodę, aby następnie odprowadzić je w wyznaczonym miejscu albo skierować do systemu uzdatniania.
Warto nadmienić, że igłofiltry mogą być podłączone do kolektora przy pomocy elastycznego kolanka z regulowanym zaworem. Takie rozwiązania pozwala na kontrolowanie przepływu powietrza oraz wody, która wpływa do systemu. Instalacja obejmuje także łączniki, kolanka, uszczelki, kosze ssawne, rozdzielacze, zawory, przepływomierze, węże ssawno-tłoczne, adaptery oraz przepustnice.
Wybierz sprawdzoną ofertę
Jeżeli decydujesz się na system igłofiltrów, warto postawić na ofertę firmy Hamer, którą tworzą doświadczeni eksperci. Możesz być pewien, że usługi zostaną zrealizowane fachowo i w umówionym terminie. To doskonała propozycja dla wymagających, którzy teraz mogą z łatwością wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do osobistych preferencji. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie internetowej.