a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

narzędzia
Budownictwo

Czym są i do czego używa się uchwytów neodymowych z gwintem?

Popularność magnesów neodymowych to przede wszystkim pochodna niezwykłej siły ich magnetycznego oddziaływania. Z uwagi na zdolność do przyciągania żelaznych przedmiotów oraz niektórych ich stopów, uchwyty magnetyczne z gwintowaną tuleją znajdują zastosowanie w wielu branżach. Używa się ich jako rodzaju mocowania, wykorzystuje do montażu przenośnego oświetlenia czy elementów zamknięć magnetycznych w różnego rodzaju klapach i drzwiach.

Budowa i zastosowanie magnetycznego uchwytu

Głównym elementem uchwytu magnetycznego z gwintowaną tuleją, który wyglądem przypomina śrubę z łbem płaskim, jest jego magnetyczna powierzchnia oraz znajdująca się po jej przeciwnej stronie tuleja z gwintem. Dzięki gwintowanej tulei taki uchwyt może być bez problemu mocowany do dowolnego rodzaju konstrukcji uzupełnionej śrubą – gwintowanym sworzniem pasującym do średnicy gwintu tulei. To proste, ale niezwykle skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu uchwyty magnetyczne z gwintowaną tuleją znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. Tego typu elementy wykorzystuje się m.in. jako rodzaj uniwersalnego mocowania w przemyśle, budownictwie, rolnictwie, a także w warsztatach czy gospodarstwach domowych. Gwintowanymi uchwytami posiłkuje się m.in. przemysł meblarski, używając ich do konstruowania systemów przenośnego oświetlenia czy zamknięć magnetycznych.

Inne popularne rodzaje uchwytów magnetycznych z gwintem

Prócz uchwytów neodymowych z tuleją gwintowaną, w sprzedaży znajdziemy również ich wersje z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym. Pierwsze z nich wyglądają jak śruby z łbem płaskim i bez problemu można wkręcać je w różnego rodzaju tuleje. Uchwyty z gwintem wewnętrznym mają zwykle formę okrągłych, obustronnie spłaszczonych pastylek z nawierconym centralnie otworem gwintowanym. Tego typu magnesy można mocować na gwintowane sworznie lub śruby, wykorzystując na przykład jako element systemu zamknięć magnetycznych. Na rynku dostępne są również uchwyty magnetyczne z otworem pod śruby z łbem stożkowym i okrągłym, które mogą sprawdzić się m.in. jako element wkrętarki ułatwiający realizację prac montażowych. Uchwyty magnetyczne z tuleją gwintowaną są zatem jedynie jednym z wielu rodzajów magnetycznych uchwytów wykorzystujących siłę pola magnetycznego wytwarzanego przez magnesy neodymowe.

Sposób wykorzystania magnetycznego uchwytu z gwintowaną tuleją to przede wszystkim pochodna jego wielkości i związanej z nią siły magnetycznego oddziaływania. Najmniejsze modele takich uchwytów wykorzystywane są m.in. w branży meblarskiej, jako część elementów odpowiedzialnych za domykanie drzwi czy szuflad, a największe w przemyśle, warsztatach i budownictwie.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.