Kompaktowy na co dzień, ale zapewniający wystarczająco dużo miejsca podczas spotkań rodzinnych czy w gronie znajomych. Stół rozkładany to zdecydowanie jeden z najbardziej funkcjonalnych i elastycznych mebli. Ale to nie jedyne jego zalety. Poznaj 5 powodów, dla których warto zdecydować się właśnie na tego typu stół do swojego domu czy mieszkania.
Stoły rozkładane do jadalni od lat cieszą się niezmienną popularnością, zwłaszcza w mniejszych wnętrzach, gdzie na co dzień liczy się zachowanie jak największej przestrzeni użytkowej. Obecnie produkowane stoły posiadają zaawansowane mechanizmy rozkładania pozwalające na wygodne manipulowanie rozmiarem mebla. Dostępne są np. takie rozwiązania, jak mechanizm teleskopowy, składany, łamany, łączony z wkładkami, rozkładany z dodatkowymi nogami, okładkowy oraz szynowy. Wybierając stół rozkładany, warto sprawdzić, który z mechanizmów jest dla nas najwygodniejszy. Istotna jest przede wszystkim stabilność stołu po rozłożeniu oraz płynne działanie podczas powiększania rozmiaru, zapewniające łatwą obsługę.
Stół rozkładany do jadalni – 5 powodów, dla których warto go wybrać
Kiedy warto wybrać stół do jadalni z mechanizmem rozkładania? Powodów jest co najmniej kilka. Poniżej postaramy się przedstawić kilka najważniejszych, a także nieoczywistych korzyści.
1. Oszczędność miejsca i elastyczność aranżacyjna
Stół do jadalni rozkładany jest przede wszystkim bardzo elastyczny. Z jednej strony zajmuje mało miejsca i świetnie wpisuje się w większość aranżacji czy różne wielkości pomieszczeń, z drugiej – zapewnia komfortową ilość miejsca na specjalne okazje, gdy przy stole gromadzi się 8 czy 12 osób. To idealne rozwiązanie do małych mieszkań, gdzie na co dzień liczy się oszczędność przestrzeni, która jest na wagę złota – wówczas stół rozkładany to absolutny must have.
2. Design połączony z funkcjonalnością
Rozkładany stół do jadalni, poza swoją funkcjonalnością, może ponadto stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza, zwłaszcza jeśli jest wykonany z wysokiej jakości materiałów oraz zaprojektowany w zgodzie z bieżącymi trendami. Obecny rynek oferuje nam rozmaite wykończenia, style i materiały, dzięki czemu z łatwością możemy znaleźć mebel idealnie korespondujący z dominującym w naszej aranżacji designie. Stoły rozkładane drewniane świetnie komponują się np. we wnętrzach skandynawskich, loftowych, ale także rustykalnych i nowoczesnych. Zwłaszcza modele minimalistyczne dają wiele możliwości aranżacyjnych.
3. Możliwość dostosowania do wielu aktywności
Nieco mniej oczywistą zaletą stołu rozkładanego, jest możliwość dostosowania tego mebla nie tylko do miejsca służącego spożywaniu posiłków, ale również takich aktywności, jak do pracy, zabaw z dziećmi czy do gry w planszówki. Dzięki swojej elastyczności, stół rozkładany z łatwością dopasujemy do aktualnych potrzeb.
4. Trwałość i odporność mebla na uszkodzenia
Stoły rozkładane, szczególnie pochodzące z fabryk renomowanych producentów, charakteryzujące się wysokiej jakości mechanizmami, częściej wyposażone są w materiały bardziej odporne na zmiany związane z temperaturą czy podwyższoną wilgotnością. Tym samym stół rozkładany nierzadko służy dłużej w porównaniu do klasycznego, dużego stołu z jednego kawałka drewna czy płyty meblowej.
5. Optymalizacja przestrzeni w kuchni
Jeśli Twoja kuchnia jest niewielka i wciąż brakuje Ci w niej miejsca, możesz wykorzystać stół rozkładany w jadalni w roli dodatkowego blatu roboczego do przygotowywania posiłków. Duża powierzchnia stołu doskonale zda egzamin np. podczas lepienia pierogów czy zwijania rolek do sushi.
Artykuł sponsorowany