Rozwój technologiczny wpływa praktycznie na każdą branżę, w tym także oświetleniową. W trakcie poszukiwań najbardziej energooszczędnych rozwiązań powstały diody LED. Pierwszy model podobny do dziś stosowanych produktach pojawił się w 1972 roku. Czy artykuły tego typu faktycznie pozwalają zaoszczędzić energię elektryczną?
Czym jest DIODA LED?
Skrót LED wywodzi się z języka angielskiego i oznacza Lighting Emitting Diode. Diody LED działają na zasadzie zjawiska elektroluminescencji, w którym fotony przepuszczane są przez substancje będące półprzewodnikami. Taki proces prowadzi do powstania nadwyżki energii w postaci fal świetlnych. Przełomem w tej technologii okazał się rok 2009, kiedy japońscy naukowcy skonstruowali diody LED generujące niebieskie światło, za co otrzymali Nagrodzę Nobla. To wydarzenie sprawiło, że rozpoczęto produkcję wydajnych żarówek na większą skalę.
Jeszcze kilkanaście lat temu produkty te należały do stosunkowo drogich. Rozwój technologiczny oraz ulepszenie produkcji sprawiły, że LED-y stawały się coraz popularniejsze. Spadek cen sprawił, że wiele osób mogło sobie na nie pozwolić. Dziś LED-y to powszechnie stosowane oświetlenie w domach prywatnych oraz obiektach użyteczności publicznej. Wśród wielu zalet, jakie wymieniają specjaliści opisując produkty tego rodzaju, na pierwszym miejscu zawsze stawiana jest energooszczędność.
Energooszczędność LED-ów
Liczne badania wykazały, że domowe i przemysłowe lampy LED pobierają podczas pracy znacznie mniej energii, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Niektóre starsze technologie (np.: lampy fluorescencyjne) potrzebują więcej energii zwłaszcza na początku zaraz po włączeniu, ponieważ muszą się rozgrzać. Inaczej jest w przypadku oświetlenia LED, którego nagrzewanie jest mniejsze a przede wszystkim jest skutkiem ubocznym a nie przyczyną emisji światła. Ten fakt oraz bardziej efektywny sposób emisji światła sprawiają że do wytworzenia odpowiedniej ilości światła potrzeba znacznie mniej energii. Biorąc pod uwagę ten fakt, od razu można zauważyć, że LED-y wpływają na znaczne obniżenie rachunków elektrycznych.
Dłuższy czas stosowania
Producenci na opakowaniach diod LED często piszą, że artykuły tego typu można używać nawet przez 10 lat. Specjaliści z firmy Onled zajmującej się dystrybucją oświetlenia LED potwierdzają, że to właśnie te wyroby potrafią zaskoczyć swoją długowiecznością:
Oświetlenie LED to faktycznie zakup na lata. Produkty dobrej klasy można z powodzeniem wykorzystywać nawet od 15 000 do 50 000 godzin. W praktyce oznacza to, że taka żarówka posłuży nam nawet do 7 lat. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zmienia tradycyjne oświetlenie, ponieważ chce mieć trwały i niezawodny produkt a jednocześnie obniżyć rachunki za energię elektryczną.
Rozwiązanie przyjazne dla środowiska
Obecnie duży nacisk kładzie się na stosowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska naturalnego. Nasza planeta jest bardzo zanieczyszczona, a utylizacja niektórych odpadów stwarza naprawdę poważne problemy. Tak jest w przypadku starszych technologii zawierających szkodliwe gazy oraz rtęć. LED-y pozbawione są tego typu substancji. Biorąc pod uwagę, że artykuły te działają dłużej, jedna osoba potrzebuje znacznie mniej produktów, co oczywiście przekłada się na zmniejszenie ilości elektrośmieci. Warto przy tym pamiętać, że żarówki LED należy wyrzucać w specjalne oznaczone miejsce przeznaczone na śmieci energetyczne.