Przy korzystaniu z pomp głębinowych największym wyzwaniem jest zapewnienie właściwego ciśnienia we wszystkich punktach poboru wody. Z tego powodu coraz większą popularność zyskują falowniki. Dość często można się jednak spotkać z przekonaniem, że muszą być one montowane wraz z naczyniem przeponowym. Z naszego artykułu dowiesz się, czy falownik może pracować bez naczynia przeponowego.
Pompa głębinowa z falownikiem
Pompa głębinowa to nowoczesne urządzenie przeznaczone do wydobywania czystej wody z dużych głębokości. Liczne zalety urządzeń sprawiają, że mają zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w zakładach przemysłowych czy gospodarstwach rolnych. Stosuje się je najczęściej do studni, których głębokość przekracza 8 metrów, a także do zbiorników wodnych. Ich najważniejszą cechą jest możliwość wytwarzania dużego ciśnienia, dlatego też wykorzystuje się je do zaopatrywania w wodę systemów hydroforowych, nawadniających i wodociągowych, a nawet do wydobywania wód mineralnych czy termalnych. Aby jednak wydobycie wody było możliwe, pompę należy połączyć z odpowiednim urządzeniem. Do niedawna pompy głębinowe pracowały głównie z hydroforem. Rozwój techniki sprawił jednak, że coraz częściej stosuje się nowocześniejsze urządzenie, jakim jest falownik.
Pracownik firmy Dambat wyjaśnia, czym jest falownik i wskazuje jego największe zalety.
Falownik to urządzenie elektroniczne, którego najważniejszym zadaniem jest utrzymywanie stałego ciśnienia, niezależnie od zapotrzebowania na wodę. Charakteryzuje go duża sprawność i niska awaryjność. Zastosowanie falownika to ochrona przed przeciążeniem, niskim i wysokim napięciem, zanikiem i asymetrią fazy, a także przed suchobiegiem. Wszystko to wpływa na większą sprawność pompy oraz zapobiega jej awariom i zatarciu. Jako że może sterować kilkoma pompami na raz, jest niezwykle wygodny w użytkowaniu i wpływa na efektywność i wydajność instalacji. Pozwala także zaoszczędzić energię elektryczną. Jego zastosowanie przyczynia się do redukcji zużycia energii, co pozwala obniżyć koszty eksploatacji pompy nawet o 40%.
Falownik a naczynie przeponowe
Choć zadaniem falownika jest utrzymanie stałego ciśnienia wody, nie może on pracować bez połączenia go z naczyniem przeponowym. Jest to prosta konstrukcja, która również ma za zadanie utrzymanie prawidłowego ciśnienia w instalacji poprzez kompensowanie wahania ciśnień związanych ze wzrostem objętości wody, wynikającym z podniesienia się jej temperatury. Zastosowanie naczynia przeponowego chroni więc instalację przed rozszczelnieniem i wpływa na właściwą pracę falownika. Decydując się zakup falownika, trzeba zatem wziąć pod uwagę konieczność połączenia go z naczyniem przeponowym.
Podsumowując, falownik nie może pracować bez naczynia przeponowego. Aby instalacja działała efektywnie, konieczne jest współdziałanie obu z tych urządzeń.