Kiedy tylko zaczyna pada śnieg, pojawia się pytanie, czym i jak najlepiej odśnieżać posesję i obszar wokół niej? Przygotuj się jeszcze przed pierwszymi opadami i nie daj się zaskoczyć, jak drogowcy, ze słynnego już stwierdzenia. Jaki sprzęt będzie odpowiedni? Czym posypać nawierzchnię, żeby zminimalizować ryzyko upadku? Radzimy w dzisiejszym artykule.
Skuteczne sposoby odśnieżania — jaki sprzęt wybrać
To, jakie narzędzia i sprzęty wybrać, zależy w dużej mierze od tego, jak długi odcinek masz do odśnieżania. Dlatego poniżej omówimy pokrótce zarówno sprzęty na użytek domowy, jak i te bardziej profesjonalne.
Łopata do odśnieżania
Łopata to absolutnie podstawowe narzędzie, jeśli musisz odśnieżyć teren wokół domu. Jej rodzaje są różne. Trzonek może być drewniany lub metalowy. Tak samo łyżka, najpopularniejsze są te z łyżką metalową lub z tworzywa sztucznego. Nie bez znaczenia jest również jej szerokość. Wiadomo, że im większa, tym więcej śniegu pozbędziesz się za jednym zamachem. Pamiętaj jednak, żeby dostosować łopatę do własnych możliwości fizycznych. Jeśli łyżka łopaty będzie zbyt szeroka i nabierzesz za dużo śniegu, może być Ci po prostu zbyt trudno.
Odśnieżarka mechaniczna
Tam, gdzie łopata nie zda egzaminu, bo masz do odśnieżania dłuższy odcinek, trzeba działać bardziej efektywnie. Nie musisz zdawać się na siłę własnych rąk, kiedy na rynku są dostępne odśnieżarki mechaniczne. Tego typu urządzenia swoim wyglądem przypominają kosiarkę. Do wyboru są odśnieżarki elektryczne i spalinowe. Te pierwsze są lżejsze i bardziej praktyczne. Mają jednak swoje wady. Nie sprawdzą się raczej, jeśli musisz odśnieżyć większy odcinek, a przy tym, masz ograniczony dostęp do prądu. W tym przypadku lepszym wyborem będzie kosiarka spalinowa.
Pług
Chociaż pług do odśnieżania może się kojarzyć głównie ze sprzętem, którego używają drogowcy, bez problemu możesz kupić model przeznaczony do użytku domowego. Pług sprawdzi się tam, gdzie ani łopata, ani odśnieżarka mechaniczna nie dały rady. Mamy tu na myśli sytuacje, w których do odśnieżania masz naprawdę duże odcinki i nie za bardzo masz gdzie odkładać usprzątniętego śniegu.
Jak pozbyć się śniegu i lodu z chodnika
Jakie substancje pomogą w pozbyciu się śniegu i lodu? Poniżej omawiamy te znane i mniej znane.
Chlorek sodu
Chlorek sodu, czyli dobrze znana sól drogowa, to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się śniegu. Niestety, choć ta metoda działa, jest stosunkowo kosztowna i szkodliwa. Podrażnia łapy czworonogów, które muszą załatwić swoje potrzeby na dworze, a także roślinom (powodując suszę fizjologiczną). Stosowanie chlorku wpływa negatywnie na ekosystem i przyczynia się do zniszczenia obuwia.
Piasek
Posypanie zaśnieżonego piaskiem to chyba najbardziej ekologiczny sposób, by zadbać o to, żeby nie było ślisko. Nie zaszkodzi bowiem ani roślinom, ani zwierzętom. Pamiętaj jednak, by pozbyć się nadmiaru piasku, kiedy już spełni swoje zadania. A czego możesz użyć zamiast piasku? Świetnie sprawdzi się również popiół, żwir, a nawet fusy po kawie.
Skuteczne sposoby odśnieżania chodnika — podsumowanie
Odśnieżanie chodników to obowiązek, który może uchronić Ciebie i Twoich bliskich przed poślizgnięciem się na oblodzonej nawierzchni. To jednak nie jedyne nieprzewidziane zdarzenie, na które jesteś narażony jako właściciel nieruchomości. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń, pomyśl o ubezpieczeniu domu lub mieszkania.