Okna doprowadzają światło do pomieszczeń, wpuszczają świeże powietrze oraz chronią wnętrza przed nagrzaniem, wyziębieniem, a także przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy grad. Zima to najbardziej wymagająca pora roku dla stolarki drewnianej, dlatego już odpowiednio wcześniej trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu drewnianych okien.
Jak prawidłowo zabezpieczyć okna drewniane przed zimą?
Niska temperatura na zewnątrz sprawia, że na oknach osadza się woda, która może wnikać w mikrouszkodzenia powłoki lakierniczej i osłabiać konstrukcję skrzydła, dlatego do zabezpieczenia okien drewnianych najlepiej zabrać się jeszcze jesienią, zanim przyjdą mrozy. Do mycia okien, ościeżnic i ram warto używać delikatnych środków i miękkich ściereczek. Może to być nawet zwykły płyn do naczyń. Nie powinniśmy stosować preparatów z substancjami ściernymi, ostrych i rysujących szczotek ani środków chemicznych na bazie amoniaku, które mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń powierzchni dobrych okien drewnianych.
Czyszczoną powierzchnię można zabezpieczyć profesjonalnym mleczkiem, które odtłuści drewno, odświeży powłokę lakierniczą i zamknie niewidoczne mikropęknięcia, tym samym utrudniając wnikanie wilgoci w jego strukturę. Przed nadejściem mrozów warto także poddać okna konserwacji, która uchroni je przed wilgocią i możliwą korozją. Przy czym należy przeprowadzać ją w dni, w które nie utrzymuje się bardzo duża wilgotność powietrza. Bardzo ważne w okresie jesiennym jest zabezpieczenie okuć i uszczelek za pomocą smaru silikonowego czy wazeliny technicznej. Wyregulowanie wszystkich okien z kolei pozwoli uniknąć zjawiska opadania skrzydeł oraz pomoże w ich uszczelnieniu.
W jaki sposób zadbać o okna drewniane po zimie?
Odpowiednie zabezpieczenie okien zimą i właściwe zadbanie o nie wiosną zagwarantuje utrzymanie prawidłowych parametrów. Nadchodząca wiosna i bardziej przyjazne warunki pogodowe to moment, w którym należy przygotować okna na kolejny sezon użytkowania. Producenci drzwi i okien drewnianych w Poznaniu podkreślają, najważniejszym krokiem jest ich dokładne wyczyszczenie przy pomocy wilgotnej ściereczki. Szyby najlepiej czyścić od góry do dołu. Przy czym należy unikać intensywnego szorowania, gdyż w ten sposób można naruszyć powłoki ochronne i spowodować mikrouszkodzenia. Kolejny krok to wytarcie szyb i ram do sucha oraz ich konserwacja przy pomocy emulsji do pielęgnacji drewna.