Wiertarka pneumatyczna to rodzaj narzędzia zasilanego sprężonym powietrzem. Jest dedykowana do prac związanych z montażem, w warsztatach i zakładach przemysłowych. Istnieje szeroki wybór wiertarek pneumatycznych dobieranych do konkretnych potrzeb i zastosowań.
Wiertarki pneumatyczne występują w wielu wariantach – z rękojeścią dopasowaną do dłoni, do pracy przy użyciu jednej lub obydwu rąk. Otwory wiercone za pomocą wiertarek pneumatycznych są niezwykle dokładne. Można nawiercać nimi otwory o zróżnicowanej wielkości, od 2 mm nawet do 100 mm. Elementem roboczym wiertarki jest wrzeciono. Jest ono napędzane poprzez wirnik silnika pneumatycznego. Występują również wiertarki wyposażone w przekładnię zębatą. W tym modelu koło zębate jest napędzane, a następnie wprowadza ono jarzmo w ruch. Na końcu jarzma występuje uchwyt wiertarski z elementem roboczym, który nawierca otwory.
Wiertarki ręczne zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa operatora dzięki zastosowaniu osłony uchwytu. Dodatkowo materiał, z którego wykonana jest rękojeść wiertarki, pozwala ograniczyć drgania wiertarki podczas użytkowania, a także minimalizuje odczuwanie chłodu, które jest skutkiem rozprężania powietrza w wiertarce. Prosta i solidna konstrukcja wpływa na wytrzymałość narzędzi. Jest ono także niezwykle ergonomiczne. Z tych względów zaleca się użycie wiertarek pneumatycznych do pracy ciągłej oraz w przemyśle ciężkim. Wiertarka pneumatyczna wyposażona jest w regulator prędkości, który kompensuje duże obciążenia, dzięki czemu możliwe jest zachowane stałego tempa pracy. Regulator obrotów umożliwia także płynne uruchomienie wiertarki poprzez użycie mniejszej prędkości przy jej stracie niż przy pracy właściwej.
Najbardziej powszechnym zastosowaniem wiertarki pneumatycznej jest produkcja maszyn budowlanych, górnictwo oraz konstrukcje stalowe. Można wykorzystać je do pracy z drewnem, metalem i tworzywem sztucznym. Ręczne wiertarki pneumatyczne dzielą się na proste, kątowe i pistoletowe. Wiertarki pistoletowe osiągają różne wartości mocy i obrotów. Wiertarki proste stosowane są zazwyczaj pod kątem prostym do powierzchni, w której wiercony jest otwór. Wykorzystuje się je do wiercenia otworów o niewielkiej średnicy, przy powtarzalnych czynnościach. Z kolei wiertarka kątowa znajduje zastosowanie w miejscach trudno dostępnych. Umożliwia wykonywanie otworów w narożach. Wykorzystuje się ją m.in. w meblarstwie, lotnictwie, przy pracy z maszynami. Wybór rodzaju i wielkości wiertarki należy uzależnić od aplikacji, średnicy wierconego otworu oraz wymagań operatora. Występują wiertarki uniwersalne, w których występuje 12 głowic, które można szybko i sprawnie wymienić. Ciekawym rodzajem wiertarki jest także przenośna wiertarka z posuwem.
Wiertarki pneumatyczne to wysoce wytrzymałe narzędzia stosowane w wielu dziedzinach przemysłu. Szeroki wybór ich rodzaju umożliwia wykonywanie otworów o różnej wielkości, dopasowanie do nawet bardzo trudno dostępnych miejsc i warunków pracy. Komfort i bezpieczeństwo operatora wiertarki jest wyjątkowo wysokie. Dzięki wykorzystaniu do pracy wiertarki na sprężone powietrze jej jakość jak i warunki są na najwyższym poziomie.