Kiedy dokręcamy śruby w domowym warsztacie, z reguły bazujemy jedynie na własnym doświadczeniu. Często prowadzi to do tego, że przykręcamy je za mocno, w konsekwencji prowadzi to do ich uszkodzenia. Jeśli zależy nam na tym, aby ustrzec się przed ewentualną awarią, warto zdecydować się na zakup klucza dynamometrycznego. Co to jest klucz dynamometryczny i jak działa? Jakie rodzaje kluczy dynamometrycznych możemy wyróżnić? Jakie zastosowanie mają klucze dynamometryczne? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
Co to jest klucz dynamometryczny i jak działa?
Klucz dynamometryczny to specjalistyczne narzędzie, które wykorzystywane jest do tego, aby dokręcać i odkręcać połączenie śrubowe ze ściśle określoną siłą. Za pośrednictwem klucza dynamometrycznego możemy dostosować moment, w konsekwencji połączenie jest odpowiednio przykręcane- zgodnie z zaleceniami producenta. Klucz dynamometryczny do działania wykorzystuje prawo Hooka. Narzędzie posiada sprężynę, za jej pośrednictwem możliwe jest dostosowanie optymalnej siły. Ważnym elementem całości jest także zapadka- blokuje ona klucz w sytuacji, kiedy ustalona siła dokręcenia zostanie osiągnięta.
Jakie rodzaje kluczy dynamometrycznych możemy wyróżnić?
Klucze dynamometryczne możemy podzielić na te wskazówkowe, mechaniczne, łamane i te elektroniczne. Klucze wskazówkowe posiadają wskazówkę z podziałką, która informuje o wartościach momentu. Kiedy śruba stawia opór, wówczas wcześniej wspomniany wskaźnik zaczyna się wychylać, w konsekwencji jesteśmy w stanie stwierdzić, z jaką siłą jest dokręcana. Egzemplarze mechaniczne mają możliwość dokręcania połączeń śrubowych w zakresie od 20 do 200 Nm. Klucze łamane dynamometryczne posiadają specjalne zawiasy. Kiedy wartość zostanie osiągnięta, wówczas część narzędzia ulegnie złamaniu o 20 stopni. Elektroniczne modele osiągniętą wartość sygnalizują dźwiękiem.
Jakie zastosowanie mają klucze dynamometryczne?
Klucze dynamometryczne mogą być stosowane do różnorodnych czynności. Najczęściej sprawdzają się w przypadku motoryzacji, Za ich pośrednictwem możliwe jest dokręcenie śrub w najważniejszych podzespołach. Do przykładowych możemy zaliczyć chociażby blok silnika. Klucze dynamometryczne używane są też do dokręcania śrub kół. Mają one zastosowanie również do innych pojazdów, jak chociażby do motocykla i do roweru. W obu przypadkach ważne jest użycie niewielkiej siły do zakręcania, aby nie uszkodzić elementów.