a-ronet.pl

portal architektoniczny o budownictwie i wnętrzach

zabudowa kwartałowa
Budownictwo

Na czym polega zabudowa kwartałowa?

Z pojęciem zabudowy kwartałowej można spotkać się w branży architektonicznej. Czym dokładnie są kwartał oraz zabudowa kwartałowa? Sprawdź najważniejsze informacje!

Czym jest kwartał?

Pod pojęciem kwartału znajdują się dwa znaczenia:
– trzy miesiące, czyli kalendarzowa czwarta część roku
– część miasta w kształcie czworokąta, która została utworzona przez cztery przecinające się ulice

W architekturze spotykane jest właśnie to drugie znaczenie, które również określane jest jako zabudowa kwartałowa.

W Polsce termin ten jest dość rzadko używany, a to głównie ze względu na fakt, że w krajobrazie rodzimych miast kwartały występują dość rzadko. Znacznie częściej można spotkać się z nim w języku angielskim, czyli jako quarter – termin ten jest wtedy często używany do oznaczania całych dzielnic.

Zabudowa kwartałowa – czym się wyróżnia?

Zabudowa miasta określana jako kwartałowa jest zatem wydzieloną, czworoboczną częścią miasta. Jej granice wyznaczają ulice, które wyznaczają czworokąt kwartału. Warto przy tym zaznaczyć, że nie muszą być to ulice proste, ponieważ kwartały często mają także mniej regularny kształt.

Kwartał, także określany jako kwartał między uliczny lub blok budowlany, charakteryzuje się również brakiem ulic o charakterze przelotowym, czyli przez kwartał nie przechodzą wtedy żadne inne ulice. Kwartał może być jednak dzielony na mniejsze działki, z których każda może być zabudowana indywidualnie.

Gdzie można spotkać się z zabudową kwartałową?

Jak wspomniano wcześniej, zabudowa kwartałowa w Polsce jest dość rzadka, lecz nie oznacza to, że nie można spotkać się z nią wcale. Gdzie najczęściej można zobaczyć ją na żywo?

Jednym z najpopularniejszych przykładów zabudowy kwartałowej jest Kraków, gdzie można spotkać się z nią na terenie Starego Miasta. Kwartały Krakowa tworzone są wtedy przez budynki umieszczone symetrycznie wokół rynku, a z zewnątrz otoczone plantami. W Krakowie wyróżniano wtedy cztery kwartały: Sławkowski, Garncarski, Rzeźniczy i Grodzki.

zabudowa kwartałowa

Zabudowa kwartałowa jest również obecna w wielu innych miastach, najczęściej w postaci starówek zlokalizowanych wokół rynku. Można zobaczyć ją między innymi w Trzebiatowie – mieście znajdującym się w północno-zachodniej części Polski, które dawniej było ważnym ośrodkiem hanzeatyckim. Miejski układ urbanistyczny Trzebiatowa ze względu na swoją budowę określany bywa także jako szachownicowy.

Więcej przykładów zabudowy kwartałowej można poszukać samodzielnie, korzystając z dostępnych w internecie map, za pomocą których można oglądać miasta z lotu ptaka.

Witaj na naszym blogu! Znajdziesz tutaj artykuły w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów. Jesteśmy pasjonatami akcesoriów i łączenia niezwykłych kolorów w przestrzeni domowej, a także interesują nas ciekawe rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają niesamowite zastosowania. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.