Na koszt budowy domu wpływa szereg przeróżnych rzeczy. Pomocnym narzędziem może się okazać kalkulator budowlany, który wyliczy szczegółowe zestawienie powierzchni, zawierające wymiary poszczególnych części budynku, takich jak wykopy, fundamenty, docieplenie, ściany, stropy, dachy, wypełnienia i tym podobne. Na podstawie tego zestawienia tworzy się budżet budowy, który pokazuje, jaki może być szacunkowy koszt budowy domu. Wyliczona cena budowy będzie zbliżona do rzeczywistości.
Co wpływa na całkowity koszt budowy
Zbudowanie własnego domu może kosztować od 150 tys. zł do… tak na prawdę nie ma górnej granicy cenowej. Koszt ten będzie się różnić w zależności od regionu, powierzchni i materiałów użytych do budowy. Pierwszą rzeczą jest wybranie odpowiedniego projektu. Jest to o tyle istotne, że poszczególne elementy projektu mogą generować dodatkowe koszty. Kluczowe znacznie ma bryła budynku i konstrukcja dachu. Szacuje się, że koszt budowy domu „pod klucz” może wynosić od 3 tys. za m2 powierzchni użytkowej. Natomiast ’ stan surowy zamknięty” to w przybliżeniu ok 70 proc. całej inwestycji.
Różne ceny w rożnych rejonach
Przystępując do budowy domu i posiłkując się wiedzą zaczerpniętą z różnych grup lub for budowlanych, trzeba mieć świadomość, że podawane tam koszty są tylko orientacyjne. Ceny materiałów i robocizny znacznie się różnią w różnych rejonach kraju.
Etapy budowy domu
Budując dom każdy inwestor spotka się z określeniem „stan surowy zamknięty”, ale co w rzeczywistości obejmuje? Po pierwsze wykonanie fundamentów i murowanie ścian, następnie wykonanie stropu i więźby dachowej, a na końcu pokrycie dachu i wstawienie okien i drzwi zewnętrznych. W późniejszych etapach wykonuje się instalacje wewnętrzną, posadzki, biały montaż, tynki wewnętrzne i malowanie.
Jak można obniżyć koszty budowy domu?
Inwestycja w dom to dla wielu ludzi największy wydatek w całym życiu, dlatego wielu zastanawia się czy można jakoś te koszty zoptymalizować. Pierwszym na czym można zaoszczędzić to wykonanie prostych prac budowlanych samemu lub z pomocą rodziny i znajomych. Oczywiście już na etapie projektu należy skupić się na przyszłych wydatkach. W dużej mierze ogólny koszt budowy uzależniony jest od tego, jak skomplikowany dom inwestor chce wybudować. Najtańsze są proste budynki pokryte dwuspadowym dachem. Ich dodatkową zaletą jest to, że bardzo często są to domy energooszczędne, ponieważ posiadają bardzo małą ilość, tzw. mostków termicznych i optymalna ilość okien i drzwi.