Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak zwalczyć szerszenie?

20 marca 2024 Szerszeń na gałęzi.


Bzyczenie szerszeni w naszym otoczeniu często uprzykrza nam życie i sprawia, że czujemy się niepewnie. Obecność tych owadów powoduje nie tylko niepokój, ale również realne ryzyko związane z użądleniami, zwłaszcza u osób uczulonych. W tym poradniku dowiesz się, jak zwalczać szerszenie, a także znajdziesz inne przydatne informacje na ich temat.

Wygląd i cechy charakterystyczne szerszeni

Występujące w Polsce szerszenie europejskie (Vespa crabro) to duże owady należące do rodziny osowatych. Są zazwyczaj większe od pszczół i os, osiągając długość od 10 do nawet 40 milimetrów. Ich ciała są wyraźnie podzielone na trzy segmenty: głowę, tułów i odwłok. Te owady są zazwyczaj pokryte czarnymi i żółtymi paskami, chociaż niektóre gatunki mogą występować w innych kombinacjach kolorów. Długie i smukłe skrzydła sprawiają, że szerszenie wydają w locie charakterystyczny dźwięk.

Warto pamiętać, że pomimo swojego budzącego niepokój wyglądu i złej reputacji szerszenie odgrywają istotną rolę w ekosystemie. Pełnią funkcje drapieżników kontrolujących populacje szkodliwych owadów, poza tym biorą udział w rozkładaniu martwych organizmów i zapylaniu roślin. Szerszenie wpływają na różnorodność i zrównoważenie populacji zwierząt oraz roślin, jednocześnie stanowiąc ważne źródło pokarmu dla innych drapieżników.

Wskazówki dotyczące identyfikacji gniazd szerszeni

Rozpoznanie szerszeni i ich gniazd pomoże nam w rozwiązaniu problemu obecności tych owadów w otoczeniu. Dobrą metodą jest obserwacja przemieszczania się owadów wokół naszego domu, zwłaszcza tam, gdzie mogą szukać schronienia, na przykład na poddaszach, strychach oraz w innych zacienionych miejscach. Gniazda szerszeni mają formę okrągłych lub owalnych struktur wykonanych z materiału przypominającego papier, umieszczonych na gałęziach drzew, pod okapami dachów, czy w zakamarkach budynków.

Szerszenie wychodzące z gniazda

Zagrożenia związane z szerszeniami

Należy pamiętać, że szerszenie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, szczególnie gdy znajdują się w otoczeniu domowym. Szerszenie przebywające w pobliżu ludzi mogą wywoływać stres i niepokój, zwłaszcza u osób cierpiących na fobię przed owadami. Jeżeli szerszenie poczują się zagrożone, wykazują się agresją wobec ludzi, co może doprowadzić do bolesnych użądleń.

Osoby wrażliwe na jad szerszeni często doświadczają reakcji alergicznych, które bywają bardzo niebezpieczne. Po użądleniu szerszenia może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie i ból w miejscu użądlenia. W przypadku uczulonych osób zdarzają się bardziej poważne reakcje ogólnoustrojowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy lub problemy z oddychaniem. Natomiast najpoważniejszą reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny, wymagający natychmiastowej interwencji medycznej.

Pułapki na szerszenie

Bardzo skutecznym narzędziem do kontroli populacji szerszeni wokół domu są pułapki z feromonami. Zawierają substancje chemiczne, takie jak feromony wydzielane przez szerszenie, które przyciągają inne osobniki do pułapki. Po wejściu do pułapki szerszenie zostają uwięzione, co pomaga w ograniczeniu ich liczby w danym obszarze, bez konieczności stosowania środków chemicznych.

Pomimo że pułapki z feromonami są stosunkowo bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych, zaleca się umieszczanie ich z dala od miejsc, w których przebywają dzieci i zwierzęta. Należy także regularne sprawdzać i opróżniać pułapki, aby utrzymać ich skuteczność. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań będziemy w stanie kontrolować obecność nieproszonych owadów wokół domu, minimalizując ryzyko użądleń i zapewniając spokój dla mieszkańców.

Wykorzystanie sprayów i aerozoli na szerszenie

Szczególnie przydatne w zwalczaniu szerszeni są różnego rodzaju środki chemiczne. Ich zdecydowaną zaletą jest łatwość stosowania oraz szybkość działania, co pozwala na natychmiastową reakcję w przypadku pojawienia się szerszeni. W składzie większości tych preparatów znajdują się aktywne substancje chemiczne, takie jak permetryna, cypermetryna lub tetrametryna, działające jako neurotoksyny, paraliżując układ nerwowy szerszeni i powodując ich śmierć.

Za pomocą tego typu produktów zlikwidujemy nie tylko pojedyncze osobniki, ale nawet całe gniazda irytujących owadów. Nie zapominajmy jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności – siedliska szerszeni najlepiej niszczyć późnym popołudniem lub wieczorem, kiedy są one mniej aktywne. Rozpylane środki chemiczne zabijają szerszenie natychmiast, a po upływie około dnia możemy usunąć gniazdo. Pamiętajmy, że podczas użycia aerozoli i sprayów zaleca się stosowanie środków ochrony, takich jak rękawice i okulary ochronne, aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania.

Zobacz naszą ofertę środków przeciw owadom

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy sami uporać się z likwidacją siedliska szerszeni, istnieją profesjonalne firmy, które zajmą się tym problemem. Takie usługi mogą być szczególnie przydatne w likwidacji bardzo dużych populacji szerszeni lub gniazd znajdujących się w trudno dostępnych miejscach, np. na poddaszach czy wysokich drzewach. Wtedy warto rozważyć skorzystanie ze specjalistycznego sprzętu i wiedzy fachowców.

Stosowanie naturalnych odstraszaczy

Domowe środki mogą być skuteczną i ekologiczną metodą zapobiegania obecności szerszeni wokół domu. Jednym z popularnych sposobów jest wykorzystanie zapachów, które zniechęcają szerszenie do przebywania w okolicy. Doskonale sprawdzą się tu olejki eteryczne o intensywnych aromatach, takich jak mięta, lawenda, cytryna lub eukaliptus. Wystarczy umieścić naczynia lub pojemniki z tymi olejkami wokół domu lub spryskać odpowiednie miejsca mieszanką wody i olejków.

Ponadto niektóre rośliny o silnym zapachu nadają się na naturalne odstraszacze przeciwko szerszeniom. Posadzenie gatunków takich jak bazylia, mięta, melisa czy nagietek wokół domu lub przy tarasie zmniejszy prawdopodobieństwo osiedlenia się tych owadów w ich otoczeniu. Intensywny aromat takich roślin odstrasza szerszenie, jednocześnie wprowadzając przyjemny zapachu w ogrodzie lub przestrzeni wypoczynkowej.

Zobacz też: Sposoby na owady – jak odstraszyć komary i kleszcze?’

Materiał zewnętrzny

Na jakiej wysokości półka pod prysznicem: optymalna wysokość dla wygody

Redakcja a-ronet.pl

Nasza redakcja to zespół miłośników dobrego stylu w aranżacji wnętrz i budownictwa. Odkryj najciekawsze porady i inspiracje, aby urządzić swój dom w jak najlepszym stylu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

wybór donicy
Jakie cebulki kwiatowe sadzimy wiosną
Szerszeń na gałęzi.

Jesteś zainteresowany reklamą?