Najprostsze modele urządzeń spawalniczych można dziś kupić za zaledwie kilkaset złotych i to z zestawem niezbędnych akcesoriów umożliwiających bezpieczną realizację prostych prac konstrukcyjnych czy naprawczych. W zastosowaniach domowych oczywiście najlepiej sprawdzają się nowoczesne spawarki inwertorowe, które prócz niewielkich gabarytów i stosunkowo niskiej wagi, charakteryzują się również dużą efektywnością i niezawodnością działania.
Urządzenia jedno- i trójfazowe
Jedną z podstawowych kategoryzacji urządzeń dedykowanych spawaniu jest jego podział pod kątem rodzaju stosowanego zasilania. W przypadku prostych zastosowań domowych zwykle najlepszym wyborem jest inwestycja w jednofazową spawarkę inwertorową, którą bez przeszkód można podłączyć do zwykłego gniazdka elektrycznego 230 V. Urządzenia zasilane prądem o napięciu 400 V wymagają już dostępu do instalacji trójfazowej, a ta występuje jedynie w niektórych domach. To sprzęt bardziej profesjonalny, pozwalający spawać przy zastosowaniu prądu o większym natężeniu, przeznaczony do realizacji trudniejszych, bardziej wymagających prac konstrukcyjnych czy remontowych. W sprzedaży znaleźć można również wszechstronne spawarki inwertorowe wyposażone w podwójny system zasilania, które w zależności od potrzeb i istniejących możliwości technicznych mogą korzystać zarówno z napięcia 230 V, jak i 400 V. Taki sprzęt jest droższy, ale bardziej uniwersalny.
Cykl pracy urządzenia
Szukając dobrej spawarki do zastosowań domowych, większą uwagę należy zwrócić również na parametr określany jako cykl pracy. Spawaniu towarzyszy generowanie dużych ilości ciepła, w związku z czym spawarka inwertorowa nie może pracować w trybie ciągłym i co kilka minut musimy ją wyłączyć, by dać jej czas na ostygnięcie. Lepszej jakości spawarki inwertorowe, takie jak np. https://www.eltrex.net.pl/spawarki-inwertorowe,c5.html charakteryzują się sprawnością rzędu 60 procent, co oznacza, że w 10-minutowym cyklu pracy możemy spawać przez 6 minut, a 4 minuty musimy przeznaczyć na stygnięcie urządzenia. Do prostych zastosowań domowych inwestycja w tak wydajny sprzęt nie jest oczywiście koniecznością. Wystarczy sięgnąć po urządzenie pracujące z mniejszą wydajnością rzędu 40 procent, a nawet niższą.
Szukając niedrogiej spawarki inwertorowej do prostych zastosowań warsztatowych, warto zainwestować w sprzęt oferujący również dodatkowe, niezwykle przydatne funkcje. Przykładem jest funkcja płynnego rozruchu, gorącego startu czy regulacji dynamiki łuku spawalniczego, co minimalizuje możliwość wystąpienia zwarcia i wpływa na poprawę jakości wykonywanych spoin. Poza tym warto zwrócić uwagę na wielkość urządzenia i jego ciężar – im mniejszy sprzęt, tym wygodniejsza jego obsługa.