Ogrzewanie podłogowe święci ostatnimi czasy spore triumfy. Zwłaszcza, jeśli mowa o wersji zasilanej prądem elektrycznym. Coraz więcej nowych budynków korzysta z tego rozwiązania. Równie często pojawiają się w ramach modernizacji starszych obiektów. Warto więc zastanowić się chwilę, czemu system zawdzięcza taką popularność. Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu na ten temat.
Na jakiej zasadzie działa elektryczne podgrzewanie podłogi?
System stanowi alternatywę dla bardziej rozpowszechnionego – do pewnego czasu – ogrzewania wodnego. Działa więc na niemal identycznej zasadzie. Jedyną różnicą jest to, że w przewodach nie przepływa woda, a elektryczność. Istnieje też możliwość zamontowania specjalnych mat cieplnych, które montuje się w systemie bezpośredniego ogrzewania podłogowego, co eliminuje konieczność przeprowadzenia poważniejszych prac remontowych. Z tego względu są chętniej wybierane przy odświeżaniu wiekowych domów.
Do jakiego rodzaju podłóg można zastosować elektryczne podgrzewanie podłogi?
Chociaż zwykło się sądzić, że ogrzewanie podłogowe sprawdza się najlepiej w przypadku płytek ceramicznych, to powyższe stwierdzenie jest prawdą tylko częściowo. Faktycznie bardzo często montuje się je w podłogach wykładanych ceramiką. Być może stąd właśnie wzięło się mylne wyobrażenie na ten temat. W rzeczywistości elektryczne podgrzewanie podłogi równie dobrze współpracuje z każdym innym materiałem: od kamienia, przez wykładziny, aż po różnego rodzaju posadzki, a nawet drewniane panele.
Nie oznacza to jednak, że każdy panel czy wykładzina PVC wytrzyma kontakt z rozgrzanymi przewodami. Wiele zależy od marki oraz parametrów jej produktu. Warto więc dokładnie sprawdzić, czy producent dopuszcza użycie elektrycznego podgrzewania podłogi wraz ze swoimi materiałami.
Jakimi zaletami wyróżnia się elektryczne podgrzewanie podłogi?
Jednym z atutów, na które najczęściej zwracają uwagę klienci, jest ogromna wydajność systemu. Wynika to zarówno z charakterystyki przewodów podłączonych do instalacji elektrycznej, jak i z praw fizyki. Ciepłe powietrze jest lżejsze, dlatego unosi się do góry. W efekcie elektryczne podgrzewanie podłogi jest w stanie równomiernie ogrzać całe pomieszczenie, niezależnie od jego wielkości. Znajduje więc swoje zastosowanie w łazienkach, sypialniach, salonach, kuchniach oraz przedpokojach.
Nie mniej ważnym czynnikiem jest koszt i prostota obsługi. Cena eksploatacji nie zalicza się do tak wysokich, jak np. paliw stałych. Co więcej, można ją obniżyć na kilka sposobów. Do popularnych rozwiązań w tym zakresie zalicza się fotowoltaika czy wybór korzystniejszej taryfy (np. dwustrefowa G12 lub weekendowa). Poza tym elektryczne podgrzewanie podłogi pozwala na precyzyjnie ustawienie pożądanej temperatury przy pomocy termostatu. Urządzenie pracuje wyłącznie do momentu, w którym zostanie osiągnięty właściwy komfort cieplny.
Jak widać, elektryczne podgrzewanie podłogi jest nowoczesnym i rozsądnym ekonomicznie sposobem na zapewnienie budynkom odpowiedniego klimatu.