Sprzedaż mieszkania czy domu może być nie lada wyzwaniem. Podstawowym problemem z pewnością jest zapotrzebowanie na rynku na dany rodzaj nieruchomości. Istnieje jednak wiele sposobów na to, by zwiększyć szanse na szybką i sprawną sprzedaż nawet domu w złym stanie technicznym.
Jak napisać dobre ogłoszenie sprzedażowe?
Ogłoszenie jest pierwszym etapem kontaktu między sprzedającym a kupującym, dlatego trzeba poświęcić czas na to, by odpowiednio je skonstruować. W ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości należy zawrzeć podstawowe informacje, takie jak:
- cena (za całą nieruchomość oraz za m2 oraz czy podlega ona negocjacji,),
- typ nieruchomości,
- powierzchnia, liczba pomieszczeń i piętro,
- stan techniczny,
- lokalizacja,
- wyposażenie (czy jest w cenie, czy trzeba dodatkowo za nie dopłacić),
- dojazd i odległość do miejsc, takich jak sklepy, szkoły, przystanki itp.,
- dodatkowe informacje np. dostępność piwnicy, garażu, balkonu.
Treść oferty powinna być napisana prostym i zrozumiałym językiem. Opis nie musi zajmować kilku stron, ale jeśli chcesz uniknąć zbędnych rozmów, postaraj się podać wszystkie informacje, które uważasz za istotne. Pamiętaj, że ciekawa oferta powinna zawierać zdjęcia, bo większość ludzi kupuje wzrokiem. Pierwszego wrażenia nie da się zrobić ponownie, dlatego od załączonych do oferty zdjęć zależy czy potencjalni nabywcy zechcą umówić się na spotkanie. Oczywiście nie muszą to być profesjonalne zdjęcia, ale ich jakość nie powinna zaburzać prawdziwego stanu mieszkania. Fotografie warto wykonać w świetle dziennym, a dom powinien prezentować się czysto i schludnie. Nawet świeżo wyremontowane mieszkanie będzie prezentować się źle, jeśli przesłoni je bałagan. Przed zrobieniem zdjęć posprzątaj mieszkanie. Nie chodzi oczywiście o gruntowne porządki w szafach, ale o to, co jest widoczne na pierwszy rzut oka.
Gdzie zamieszczać ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości?
Ogłoszenia o sprzedaży najlepiej zamieścić w kilku miejscach, ponieważ zwiększa to szansę na dotarcie do większej liczby odbiorców. Najwięcej ludzi szuka ogłoszeń w Internecie, dlatego właśnie tam warto rozpocząć swoje działania. Ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości najlepiej zamieszczać na darmowych serwisach ogłoszeniowych, takich jak Pokato.pl. Serwis jest prosty w obsłudze, a dzięki ogólnopolskiemu zasięgowi masz pewność, że każdy może je zobaczyć. Ogłoszenia możesz również zamieszczać na lokalnych portalach lub w mediach społecznościowych. W przypadku gdy nie masz czasu na to, by samodzielnie zająć się sprzedażą mieszkania, pomyśl o skorzystaniu z usług agencji nieruchomości. Dobry agent zajmie się nie tylko wystawieniem ogłoszenia, ale będzie również pokazywał je zainteresowanym osobom i załatwi niezbędne formalności związane ze sprzedażą.
O czym jeszcze pamiętać?
W ogłoszeniu o sprzedaży nie powinno zamieszczać się nieprawdziwych lub dwuznacznych informacji. Zmyślone fakty lub ukryte wady i tak będą widoczne podczas prezentacji, a kłamstwo z pewnością zniechęci nabywców do kupna. Dobrym pomysłem jest opis mieszkania w taki sposób, by wady zamienić w zalety. Jeśli sprzedawana nieruchomość jest w złym stanie technicznym i wymaga remontu, spróbuj napisać, że przestrzeń nadaje się do tego, by stworzyć w niej wymarzoną aranżację. Jeśli ogłoszenie pójdzie w świat, musisz liczyć się z tym, że potencjalni nabywcy będą kontaktować się w celu zadania dodatkowych pytań, czy umówienia się na prezentację. W ogłoszeniu wybierz jaka forma kontaktu jest dla Ciebie odpowiednia tak, by nie przeżywać frustracji związanych z częstymi telefonami w przypadku, gdy nie jesteś fanem rozmów telefonicznych.