Każdy agregat prądotwórczy, niezależnie od tego czy mówimy o mocnym sprzęcie wykorzystywanym w przemyśle czy w branżach produkcyjnych czy o agregacie benzynowym wykorzystywanym raz na jakiś czas na domowy użytek, to zestaw starannie dobranych części i elementów. Zastosowanie najwyższej jakości części oryginalnych, bądź zamienników to przepis na sukces jeśli chodzi o poprawne funkcjonowanie agregatu.
Spośród części zamiennych do agregatów, które najczęściej można spotkać na rynku możemy wyróżnić takie elementy jak pompa paliwa, obudowy czyli wszystkie elementy zewnętrzne, zbiornik paliwa, alternator i wiele innych.
Jak działają poszczególne części zamienne w agregatach?
Opisywanie działania każdego zamiennika może być trudne, dlatego skupimy się na kilku najważniejszych elementach, które odgrywają znaczącą rolę w funkcjonowaniu agregatu. Alternator przykładowo pobiera energię mechaniczną wytwarzaną przez silnik wysokoprężny, który napędza wirnik, aby wytworzyć pole magnetyczne poruszające się wokół stojana, które z kolei generuje prąd przemienny. Z kolei sprawnie działający system paliwowy to kolejne elementy, które składają się głównie ze zbiornika paliwa z przewodem łączącym go z silnikiem. Tutaj olej napędowy może być dostarczany bezpośrednio do silnika, który następnie rozpocznie cały proces działania urządzenia. Rozmiar zbiornika paliwa ostatecznie decyduje o tym, jak długo generator może pozostać aktywny. Zazwyczaj większe modele wykorzystywane są na budowach czy w firmach, czyli tam, gdzie rola agregatu prądotwórczego jest największa.
W przypadku większych projektów generatorów mocy, które wymagają zainstalowania agregatu w obudowie, oddzielne układy paliwowe są zwykle instalowane lub umieszczane albo wewnątrz obudowy, pod obudową, albo czasami nawet w obu. Kolejną częścią, która ma wpływ na działanie urządzenia jest regulator napięcia. Element ten służy jednemu, raczej oczywistemu celowi: regulacji napięcia wyjściowego. Mówiąc prościej, zapewnia, że generator wytwarza energię elektryczną przy stałym napięciu.
Układ chłodzenia i układ wydechowy w agregatach
Te dwa komponenty odgrywają bardzo kluczową rolę, a dobrą wiadomością jest to, że są one łatwe do zrozumienia! Układ chłodzenia zapobiega przegrzaniu generatora. W generatorze uwalniany jest płyn chłodzący, który przeciwdziała całej dodatkowej energii cieplnej wytwarzanej przez silnik i alternator. Płyn chłodzący przenosi następnie całe to ciepło przez wymiennik ciepła i usuwa je na zewnątrz generatora. Jest to system nieoceniony w przypadku długiej pracy generatorów.
Zastanawiasz się nad częściami zamiennymi w celu usprawnienia funkcjonowania własnego generatora? Skorzystaj z oferty licznych sklepów internetowych czy stacjonarnych i wybierz dedykowane zamienniki w najbardziej korzystnych cenach!