Używanie systemów wentylacyjnych jest obecnie niezbędne w praktycznie każdym pomieszczeniu zamkniętym. Skutecznej wymiany powietrza wymagają nie tylko budynki mieszkalne, ale również pomieszczenia inwentarskie i gospodarcze, magazyny, hale produkcyjne oraz garaże. Od właściwej wymiany powietrza zależna jest bowiem nie tylko wygoda pracy czy życia codziennego, ale również stan naszego zdrowia. Poza tym dostarczanie stale świeżego powietrza wpływa pozytywnie na utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności w budynkach i pomaga w odprowadzaniu zanieczyszczeń. To zaś ma nieoceniony wpływ na stan zgromadzonego w nich sprzętu, zwierząt hodowlanych czy nawet na utrzymanie odpowiedniej kondycji budynku przez liczne lata. Wentylacja jest niezbędna, a do najbardziej uniwersalnych urządzeń, które ją zapewnią, zalicza się wentylatory rewersyjne. W jaki sposób one działają? Na to pytanie odpowiemy poniżej.
Mechanizm działania wentylatorów rewersyjnych
Wentylatory rewersyjne działają dzięki dwóm różnym łopatkom na tym samym wale silnika. Obracają się one z różną prędkością, kiedy są włączone. Pozwala to im ciągnąć albo pchać powietrze zależnie od kierunku, w którym są one obracane. Wentylatory rewersyjne pozwalają także na kontrolowanie ilości powietrza dostarczanego do budynków zależnie od ich potrzeb w wybranym czasie.
Działanie zaczyna się od uruchomienia silnika położonego w centralnej części urządzenia. Silnik ten zintegrowany jest z łopatkami po dwóch stronach wentylatora. Kiedy działa w roli wentylatora wyciągowego, jego łopatki wypychają powietrze z budynku poprzez otwory wentylacyjne znajdujące się wewnątrz ścian. Gdy działa jako wentylator wlotowy, zamontowane w nim łopatki wciągają świeże powietrze do domu poprzez otwory wentylacyjne zlokalizowane w ścianach budynku.
Zasada działania wentylatorów rewersyjnych jest bardzo podobna jak w wypadku transformatorów. Jednakże, zamiast dokonywać zmiany prądu zmiennego na stały i odwrotnie, mamy jedną łopatkę, która obraca się równocześnie w przód oraz drugą w tył.
Wentylatory rewersyjne – jakie są ich największe zalety?
Wentylatory rewersyjne mają wiele znaczących zalet. Przede wszystkim odznaczają się niewielkim poziom hałasu, niezawodnością i wysoką wydajnością.
Ich bardzo ważną zaletą jest również to, iż są to urządzenia wszechstronne i można je zakładać nie tylko w obiektach domowych, ale również w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego. Poza tym można je też zamontować w halach i magazynach czy w pomieszczeniach pracowniczych.