Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Gen. J. Hallera w Rybniku.
I nagroda

<<< powrót
  • SLAS
Skład zespołu:

Ścisłe, historyczne śródmieście oraz bezpośrednie sąsiedztwo ważnych dla centrum Rybnika budynków i miejsc publicznych stawia pytanie w jaki sposób rozwijać współczesny kwartał miejski.

Punktem wyjściowym myślenia o współczesnej przestrzeni do zamieszkiwania jest potraktowanie dwóch istniejących - zabytkowych obiektów jako głównej kotwicy projektu. Autentyczność istniejących budynków staje się pretekstem dla rozwinięcia całego kwartału jako przestrzeni opartej na tożsamości tego miejsca. Kontynuacja nie jest tu rozumiana poprzez odtwarzanie ale przez wielowątkową interpretację i rozwijanie potencjału miejsca w którym historia zderza się ze współczesnymi wymaganiami i możliwościami. Projekt traktuje kwartał miejski jako otwartą, różnorodną przestrzeń określoną głównie poprzez szereg przestrzeni publicznych powstałych na styku istniejących i zaprojektowanych struktur mieszkalnych. Struktury te są współczesną interpretacją kamienicy miejskiej. Wielkie, przeskalowane „AJNFARTY” - bramy to wielofunkcyjne „pokoje urbanistyczne” – zadaszone przestrzenie publiczne będące nie tylko wejściami do klatek schodowych apartamentów ale również animujące aktywność przez szereg funkcji usługowych i rekreacyjnych. Przestrzenie te otwierają kwartał na zróżnicowane funkcjonalnie i przyrodniczo otoczenie, udostępnią widoki, wglądy i włączają go aktywnie w tkankę miasta. Istniejące budynki po adaptacji otrzymają nowe życie wzbogacając dzielnice o niepowtarzalny, autentyczny klimat. Przewidziane na parterze mieszkania oraz liczne loggie na wyższych kondygnacjach będą istotnymi elementami zwiększającym partycypację lokatorów w tworzeniu bezpieczeństwa tej przestrzeni. Założeniem projektu jest subtelne wyznaczenie granic pomiędzy strefami publicznymi i półprywatnymi w sposób nie odcinający wnętrza kwartału od życia miasta.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl