Konkurs SARP nr 978 na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie na Prawobrzerzu
II nagroda

<<< powrót
  • ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego
  • SKI Studio Błażej Szurkowski
Skład zespołu:

Wpisanie w kontekst otoczenia z podkreśleniem formą przynależności do kultury

Ideą projektu jest stworzenie obiektu wpisującego się w kontekst miejsca, porządkującego i jednocześnie waloryzującego chaotycznie zorganizowaną i monotonną przestrzeń osiedla. Bryła charakteryzuje się jednorodnymi, gładkimi płaszczyznami fasad, zakończonymi charakterystycznymi, modularnie ułożonymi skosami dachu, w swojej formie nawiązującymi do otaczającej zabudowy mieszkaniowej oraz sakralnej. Szerokie otwarcia fasad aluminiowo szklanych łączą wizualnie oraz funkcjonalnie przestrzeń wnętrza z otoczeniem, ożywiając i rozświetlając w scenerii nocnej surowy wizerunek budynku.

Integracja obiektu z otoczeniem, otwartość przestrzeni, oraz włączenie w kompozycję układu dominującego formalnie budynku kościoła to główne założenia projektowe dla zagospodarowania terenu.

Czytelność układu funkcjonalnego, oraz jego fleksybilność są kolejnymi motywami przewodnimi koncepcji. Wyraźnie podkreślona strefa wejścia wprowadza użytkownika z ‘pasażu sztuki’ do wnętrza, otwierając się na szeroki hol dystrybuujący ruch do poszczególnych pomieszczeń obiektu. Zlokalizowana na parterze sala spotkań, dzięki zastosowaniu ruchomej widowni, oraz systemu działowych ścian przesuwnych daje możliwość organizacji szerokiej gamy wydarzeń kulturalno-edukacyjno-rozrywkowych w różnych konfiguracjach przestrzennych. Otwarcie Sali od strony południowej, oprócz funkcji doświetlenia, wprowadza optycznie przestrzeń parku do jej wnętrza, i poprzez szklaną witrynę daje możliwość ekspozycji dzieł sztuki na zewnątrz budynku. Modułowy układ wnętrza, zlokalizowanej na piętrze biblioteki, pozwala na logiczny i intuicyjny układ stref przeznaczonych dla poszczególnych grup użytkowników. Pomieszczenia biurowe oraz techniczne zlokalizowane są w peryferyjnych częściach budynku, uwalniając przestrzeń dla funkcji wiodących.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl