Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy toalet publicznych w obiekcie hali widowiskowo-sportowej „Spodek” w Katowicach
II nagroda

<<< powrót
 • Ostrowscy Architekci Sp. z o.o.
Skład zespołu:
 • Autor:  
 • Jarosław Ostrowski  
 •  
 • Zespół:  
 • Dagmara Ostrowska  
 • Agata Helicka  
 • Aleksandra Mróz  
 • Małgorzata Kwiczała  
 •  
 • http://www.ostrowscyarchitekci.pl 

IDEA

Hala widowiskowo-sportowa "Spodek" jest ikoną Katowic, obiektem, który jednoznacznie przywodzi na myśl miejsce, w którym się znajduje. Głównym celem opracowania jest przełożenie cech charakterystycznych budynku (materiałów i kształtów) na projektowane wnętrza poprzez uwydatnienie już istniejących, krzywoliniowych ścian i zastosowanie płytek nawiązujących do charakterystycznej "łuski", którą pokryte są elewacje obiektu. Szanując wartość historyczną i reprezentacyjną hali, proponowane rozwiązania kolorystyczne i materiałowe są stonowane i do niej nawiązujące. Z racji odbywających się w "Spodku" wydarzeń o charakterze międzynarodowym, koncepcja zakłada promocję miasta, która ma na celu zainspirować uczestników widowisk do poznawania innych, słynnych obiektów architektonicznych Katowic. Podstawą tworzenia projektu jest moduł sanitarny łączący umywalkę, muszlę toaletową i pion instalacyjny. Rozwiązanie to pozwala w prosty sposób na powielanie i dostosowywanie ilości sanitariatów w łazienkach.

OPIS KONCEPCJI

Toalety typu A

Typ A jest toaletą ogólnodostępną dla wszystkich osób odwiedzających "Spodek". Zastosowanie płytek w formie łuski na łukowych ścianach koresponduje z zewnętrznym wyglądem obiektu. Krzywoliniowość ścian podkreślona jest za pomocą delikatnego oświetlenia. Układ przestrzenny również zaproponowany jest w postaci dwóch przylegających do siebie łuków: przedsionka z umywalkami oraz części, w której zaprojektowano kabiny. Przy takim założeniu, kolejki oczekujących rozkładają się na dłuższej przestrzeni i nie zakłócają komunikacji osób opuszczających pomieszczenie w stosunku do tradycyjnego układu toalet (funkcja podąża za formą). Umieszczenie mapy Katowic na posadzce i oznaczenie charakterystycznych obiektów ma swoje odniesienie w kabinach ustępowych, gdzie zamieszczone zostały krótkie opisy budynków i przedstawione ich sylwety w postaci piktogramów oraz schematów. Pierwszą część przedsionka wyposażono w WiFi i miejsca do ładowania telefonów a także pufy do siedzenia.

Toalety typu B

Restroom'y posiadają powtórzenie motywu łuski na krzywoliniowych ścianach stref wejściowych oraz motywu mapy miasta na posadzce. Koncepcja zakłada użycie stonowanej kolorystyki i eleganckich materiałów wykończeniowych, a także zagospodarowanie strefy wejściowej fotelami. W toalecie B1 dodano toaletę dla niepełnosprawnych i pomieszczenie gospodarcze na środki czystości.

Toalety typu C

Opracowanie przewiduje całkowite przeprojektowanie istniejących toalet. Biorąc pod uwagę ich symetryczne ułożenie na rzucie budynku, a także przyszłościowe plany zarządcy obiektu dla sal sąsiadujących z nimi, zaprojektowano układ symetryczny po obu stronach sal bankietowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu odszukanie tego miejsca dla użytkownika będzie intuicyjne i proste. Projekt przewiduje kameralną i funkcjonalną przestrzeń we wnętrzu. Powtórzony motyw łuski na ścianie, ideologicznie łączy je z pozostałymi typami toalet.

Wielofunkcyjny moduł sanitarny

Zaprojektowano wielofunkcyjny moduł sanitarny łączący w sobie wszystkie elementy toalety - to połączenie umywalki z jednej i kabiny ustępowej z drugiej strony pionu instalacyjnego. Prostokątna forma przestrzenna złożona ze stojącego na ziemi ściętego prostopadłościanu i drugiego zawieszonego nad nim, zawiera w sobie funkcje umywalki, kosza na śmieci (dolna bryła) oraz dostępu do wody, mydła i ręczników papierowych. Górna "szafka" od frontu została wykończona powierzchnią lustrzaną. Dostęp do wnętrza zaprojektowanego mebla posiada wyłącznie obsługa - przewidziano w nim magazyn na zapasy środków czystości, mydła oraz ręczników. Natomiast u góry zlokalizowano nawiew powietrza. Pion oddzielający toaletę od umywalki łączy instalacje kanalizacyjną, ciepłej i zimnej wody użytkowej oraz wentylacji mechanicznej. Od strony kabin znajduje się dostęp do umieszczonych w przestrzeni szachtu pojemników na papier, szczotek toaletowych i koszy. Na tej samej ścianie zawieszona jest muszla ustępowa oraz znajduje się kratka wentylacyjna.

Identyfikacja wizualna została zaprojektowana na podstawowych kształtach koła i linii.

Dostosowanie toalet dla osób niepełnosprawnych

Zastosowano rozwiązanie najprostsze i najmniej uciążliwe z punktu widzenia użytkownika, czyli umieszczenie toalety na poziomie parteru z dostępem z holu głównego. Została ona zaprojektowana w przestrzeni pod trybunami. Wejście umiejscowione jest obok schodów do toalet typu A.

ZAŁOŻENIA FUNKCJONALNE

Toalety typu A


Podstawowy układ funkcjonalny składa się z przedsionka, części właściwej z toaletami lub pisuarami i toaletami, pomieszczenia gospodarczego i pokoju rodzinnego. Z przedsionka możliwe jest dostanie się do każdego z wymienionych pomieszczeń. Jedynie w damskiej toalecie pomieszczenie gospodarcze dostępne jest bezpośrednio z korytarza. Funkcja toalety damskiej i męskiej została zamieniona miejscami w stosunku do stanu istniejącego, ze względu istniejący pion instalacyjny, który uniemożliwiał funkcjonalne rozwiązanie toalety damskiej.

Układ funkcjonalny jest kreowany liniowo dzieląc całą przestrzeń wzdłuż, co pozwala na uzyskanie długiego przedsionka, w którym bezproblemowo może odbywać się komunikacja.

W celu usprawnienia komunikacji w toaletach dostęp z przedsionków do strefy z kabinami został usprawniony poprzez wprowadzenie dwóch par drzwi wejścia/wyjścia.

Zastosowanie wielofunkcyjnych modułów ogranicza przemieszczanie się użytkowników, ponieważ wszystko czego potrzebują znajduje się w jednym miejscu. Strefa WiFi i ładowania telefonów komórkowych została wyposażona w pufy. Pokój rodzinny zawiera w sobie przewijak, wieszak, fotel do karmienia i toaletę dostosowaną dla dzieci.

Toalety typu B

Obie strefy wejściowe wyposażone są w fotele i stoliki poprzedzające przedsionek z umywalkami i toalety. Wydzielenie części umywalni od kabin zwiększa intymność. W zespole toalet B1 znajduje się toaleta dla niepełnosprawnych oraz pomieszczenie gospodarcze na środki czystości.

Toalety typu C

Toalety składają się z kompleksu toalety damskiej i męskiej poprzedzonych przedsionkami. Koncepcja zakłada zamontowanie wszystkich urządzeń pod jedną ścianą, co ułatwia prowadzenie instalacji sanitarnych. W stosunku do stanu zastanego zlikwidowana zostanie część toalet, która blokowała dostęp do okna oświetlającego przyległy korytarz.

Toalety dla niepełnosprawnych

Pomieszczenia toalet znajdują się na poziomie +0,08 i są dostępne bezpośrednio z parteru (antresola). Zaproponowano urządzenia sanitarne dedykowane osobom niepełnosprawnym wyposażone w niezbędne poręcze oraz uchwyty.

ROZWIĄZANIA TECHNICZNO-MATERIAŁOWE

Ściany, posadzki i sufit

Ściany wykończone na 2 sposoby: betonem dekoracyjnym, woskowanym w kolorze ciemnego grafitu np. CIRE, 30 GRis Acier, który jest wodoodporny, niepoziomujący i przejmuje nierówności podłoża, przez co możliwe jest uzyskanie niepowtarzalnych faktur oraz płytkami gresowymi Grespania, z kolekcji Nexo: SOLIDO gris naturalne 30x30 41SD_30.

Ściany wewnętrzne systemowe na stalowym ruszcie o wzmocnionej konstrukcji wsporczej, obkładane podwójną warstwą wodoodpornych płyt g-k lub sklejką. Fragmenty ścian murowane bloczkami z betonu komórkowego.

Posadzki żywiczne z grafiką ilustrującą plan miasta Katowic z oznaczonymi punktami, które mają odniesienie i rozwinięcie w kabinach w postaci dodatkowych informacji np. ART DECOR; Posadzka żywiczna jest szczelna oraz odporna na działanie czynników chemicznych, uderzenia i ścieranie
Sufity podwieszane z płyt g-k malowanych farbą strukturalną imitującą efekt betonu na kolor ciemnoszary np. JEGER, efekt dekoracyjny loft beton 2;

Urządzenia sanitarne
Toaleta typu A


Miski ustępowe podwieszane GAP ze stelażem podtynkowym DUPLO marki ROCA i przyciskiem ANTYWANDAL 2 - funkcyjnym ze stali nierdzewnej, umywalki typu solid surface wg indywidualnego projektu marki ROCA, pisuar CHIC z dopływem z tyłu;

Toaleta typu B i C

Miski ustępowe LAUFEN z serii PALOMBA COLLECTION ZE STELA, umywalka ze zintegrowanym postumentem LAUFEN z serii PALOMBA COLLECTION, bateria umywalkowa jednouchwytowa z serii TWINPRIME, pisuar LAUFEN z serii CAPRIONO z dopływem z tyłu.

Kabiny toaletowe

We wnętrzach kabin sanitarnych umieszczono grafikę dotyczącą ważnych obiektów w mieście;
na ścianie wewnętrznej drzwi - opis obiektu i charakterystyczny schemat, na ścianie bocznej znajduje się nazwa obiektu. Kabina sanitarna PRIMO Kn Lewitujący marki KEMMLIT, kolor 7708 z nadrukiem od strony wewnętrznej, uchwyt KEMMLIT PRIMO Kn z wyświetlaczem LED;
Kosz na śmieci, szczotka toaletowa, pojemnik na papier toaletowy - z systemu SANIQUB marki KEMMLIT, wbudowane w ścianę.

Moduł wielofunkcyjny

Moduł składa się z pionu z umywalką obudowanego konglomeratem np. HODER 300, odpornego na zarysowania i zaplamienie, o niskiej nasiąkliwości i gładkiej i błyszczącej powierzchni. Prawy bok pionu jest wysuwany razem z pojemnikiem na odpady. Ta opcja dostępna jest tylko dla personelu. Szafka z lustrem znajdująca się nad pionem posiada wewnątrz: metalowy pojemnik na ręczniki papierowe w roli FANECO MINI HIT 31x17x16 cm; bezdotykowy pojemnik na mydło w pianie TORK INTUITION 27x11,6x13 cm; bateria umywalkowa elektroniczna ścienna ROCA LOFT. Szafka z zamontowanym lustrem marki MCJ z ledowym reliefem przedstawiającym symbole mydła , wody i papieru toaletowego.

Oświetlenie

Oświetlenie liniowe XAL, Frame 80 23W e2 LED 7,8x5,5x148 cm, a także listwy LED IP67 zamontowane przy szafkach modułu.

Dodatkowe elementy wyposażenia

Siedziska ROCK marki VANK posiadają formę ostrociętą nawiązująca do łuski.
Pufy TRI marki VANK są uzupełnieniem siedzisk ROCK.

Wentylacja

W pomieszczeniach toalet TYP A zaprojektowano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z automatyczną regulacją intensywności wymiany powietrza. W celu wyciszenia nadmuchiwanego powietrza zastosowano nawiewniki wyporowe TROX HESCO.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl