![]() |
Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej obiektów użyteczności publicznej oraz fragmentu bulwarów wiślanych. Wyróżnienie <<< powrót |

- Zuzanna Szpocińska, Tomasz Marciniewicz, Jerzy Grochulski
- Zuzanna Szpocińska
- Tomasz Marciniewicz
- Jerzy Grochulski
- współpraca:
- Karolina Kayzer – architektura krajobrazu
- Mirosława Puczyńska – konsultacje dot. charakterystyki energetycznej
- http://www.nmarchitekci.pl/

Usytuowanie budynku wśród istniejących drzew, a nawet ‘wciągnięcie’ ich w skład założenia, pozwala na maksymalne wpisanie obiektu w otaczający krajobraz. Założenie parkowe płynnie przechodzi w budynek, poprzez pergole otaczające budynek ze wszystkich stron. Dodatkowo projektowany obiekt usytuowany został na dwóch głównych alejach parku, znajdujących się na terenie opracowania, a ich przecięcie, znajduje się wewnątrz obiektu.
Przecięcie dwóch głównych projektowanych alei, dzieli obiekt na cztery części, dzięki czemu zamiast jednej monumentalnej kubatury, w krajobrazie wyodrębnione zostały cztery mniejsze bryły o zróżnicowanej wysokości i funkcji.
Tereny sąsiadujące z obiektem użyteczności wzbogacone zostały w nowy program: boisko wielofunkcyjne, strefa gier planszowych, strefa sportów miejskich, strefa tańca, siłownia miejska, przestrzeń wystawiennicza, polana rekreacyjna, strefa dzieci.
Bulwary utrzymują w większości projektowanego obszaru, układ schodkowy z zielenią, platformami wielofunkcyjnymi jako miejscami wypoczynku. Obiekty kubaturowe na terenie bulwarów to: pawilony, pergole, wieża widokowa z kolejką tyrolską, pawilon plażowy, basen z nurtem i zadaszenie przystanku tramwaju wodnego.
Ciąg bulwarów poprzecinany został placami o zróżnicowanego funkcji, usytuowanymi na zakończeniu osi kompozycyjnych znajdujących się na terenie opracowania. Głównym, reprezentacyjnym placem jest plac z fontanną na zakończeniu osi projektowanego budynku.















