Konkurs architektoniczno - urbanistyczny na opracowanie koncepcji modernizacji kina Górnik w Szydłowcu
II nagroda

<<< powrót
  • PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne
Skład zespołu:

Idea

Obecny stan obiektu osp i byłego kina górnik jest wynikiem wielokrotnego przebudowywania budynku. Chcąc uporządkować zastaną zabudowę postanowiliśmy rozebrać większość dobudówek pozostawiając pierwotną bryłę budynku.

Przystosowanie budynku do obecnych standardów i wymogów prawnych (zwłaszcza przepisów p. poż.) wymaga jego rozbudowy. Rozbudowana część budynku jest powściągliwa w formie aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w historyczną zabudowę. Jednocześnie nie stara się do niej upodabniać.

Chcąc nawiązać do lokalnych tradycji kamieniarskich na elewacji zastosowany jest miejscowy piaskowiec. Nowa część budynku swoim kształtem przypomina blok piaskowca. Jego monolityczność łagodzi lekkie rozczłonkowanie bryły, a także zastosowanie szkła podkreślające główne wejście do budynku. Szkło tworzy swego rodzaju szczelinę w bloku piaskowca, która zaprasza nas bezpośrednio z ulicy do wnętrza budynku.

Piaskowiec szydłowiecki zastosowano na elewacji w dwóch wariantach faktur. W wariancie bardziej eleganckim i dostojnym - piaskowiec płaski, szlifowany oraz w wariancie naturalnym, trochę agresywnym - piaskowiec łupany, szpicowany.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl