Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej ośrodka sportów wodnych - bazy kajakarzy - oraz zagospodarowania terenu Gimnazjum nr 1 i błoni nad rzeką Nettą w Augustowie
I nagroda

<<< powrót
  • PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne
Skład zespołu:
  • Przemysław Sokołowski  
  • http://architektpsba.pl/  
  •  
  •  
  • współpraca  
  • Martyna Lenart-Zygmunt  
  • Jakub Zygmunt  
  •  

OPIS ZAŁOŻEŃ IDEOWYCH

Miejskie nabrzeża rzek i jezior są bardzo ważnymi elementami krajobrazu miasta i stanowią najczęściej jego najatrakcyjniejsze przestrzenie publiczne. W przeciwieństwie do głośnych i zatłoczonych placów i deptaków w centrum miasta nad rzeką szukamy wyciszenia, odpoczynku i kontaktu z naturą. Jednocześnie liczymy na atrakcyjnie zaprojektowaną przestrzeń skupiającą wiele różnych form aktywności która pozostaje w harmonii z otaczającą nas naturą.

Projektowany przez nas teren funkcjonalnie podzielić można na trzy części – przestrzeń aktywności sportowych, przestrzeń rekreacyjną oraz przestrzeń obsługującą (dojazdy, parkingi) zarówno tereny nad rzeką Nettą jak i przyszły budynek urzędu miasta.

Przestrzeń aktywności sportowych skupia budynek bazy kajakarzy z niezbędną infrastrukturą do uprawiania sportów wodnych oraz sąsiadujące boiska wielofunkcyjne i skatepark. Projektowany budynek w swoim programie funkcjonalnym pozwala na profesjonalne trenowanie kajakarstwa oraz organizowanie imprez sportowych.

Jednak sport to nie tylko zawodnicy uprawiający daną dyscyplinę ale też ludzie którzy przychodzą oglądać ich zmagania.

Przestrzeń nabrzeża stanowi dla ludzi miejsce zgromadzenia i obserwacji odbywających się zawodów sportowych. Gromadzenie się ludzi na płaskim terenie tworzy problem ograniczonej widzialności obserwowanych atrakcji. Proponowanym przez nas rozwiązaniem jest wyniesienie i pochylenie terenu wzdłuż nabrzeża. Kształtuje się trybuna która jednak w swej klasycznej formie jest elementem topornym i tworzy wał zasłaniający wodę.

Rozwiązaniem jest obniżenie wału w niektórych miejscach by uzyskać widoczność wielokierunkową (najlepsza dla oglądania zawodów na zakolu rzeki takich jak np. coroczne zawody w "pływanie na byle czym"). ,,Trybuna’’ zostaje przełamana i wypchnięta do przodu. Uformowana w ten sposób górka (kopiec) pełni funkcję trybuny a przez swoją krajobrazową formę nie zakłóca naturalnego otoczenia nabrzeża. Górka obniżając się tworzy otwarcia widokowe. Jedno z obniżeń między trybuną a budynkiem bazy kajakarzy tworzy przestrzeń placu na organizowanie imprez plenerowych a zbocze górki daje możliwość gromadzenia się tam widowni.

Górka ma multifunkcjonalny charakter. Może posłużyć jako trybuna do oglądania zawodów kajakarskich czy imprez odbywających się na wodzie jak np. pływanie na byle czym. Może być miejscem odpoczynku, pikniku stając się jednocześnie doskonałym punktem widokowym na rzekę. Tworzy także widownię od strony placu przy budynku bazy kajakarskiej, przy którym mogą odbywać się różnego rodzaju imprezy

Sama górka znajduje się pomiędzy częścią terenu aktywności sportowych a drugą częścią która ma bardziej rekreacyjny charakter. Górka mimo tego że rozdziela dwa różne obszary aktywności nie tworzy bariery a jest rodzajem łącznika, który umożliwia płynne przejście z jednego w drugi. Sam teren rekreacyjny jest atrakcyjną przestrzenią publiczną w której każdy niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie. Znajdują się w niej alejki z miejscami do siedzenia, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa oraz kawiarnie i restauracje nad brzegiem rzeki.

Trzecia część terenu opracowania to teren byłego gimnazjum adaptowany na potrzeby Urzędu Miasta. W zdecydowanej większości zajmuje go parking który służy dla petentów przyszłego urzędu a także turystów odwiedzających tereny sportowo- rekreacyjne nad rzeką.

Całość tworzy atrakcyjną przestrzeń publiczną. Mimo zastosowania dynamicznych form kształtowania samych budynków jak i elementów zagospodarowania terenu nie dominują one w zastanym krajobrazie. Starają się wtapiać i być częścią zastanego naturalnego krajobrazu.

OPIS PRZYJĘTYCH ROZWIĄZAŃ ARCHITEKTONICZNYCH, KONSTRUKCYJNYCH I MATERIAŁOWYCH

Budynek bazy kajakarzy zaprojektowany jest jak jednokondygnacyjny. Jego dynamiczna forma ma wywoływać skojarzenia z ruchem, dynamiką. Zróżnicowana wysokość budynku jest odzwierciedleniem mieszczonej funkcji. Jest wyższy w części magazynowo-warsztatowej, a niższy w pozostałej części.

Budynek w konstrukcji żelbetowej, ze stropodachem zielonym oraz okładzinami ścian z drewna naturalnego.

Hangar na łodzie motorowe, jednokondygnacyjny w technologii żelbetowej z okładzinami z drewna naturalnego. Budynek z jednej strony zaprojektowany jako mini trybuna nad rzeką.

Budynek garażowo-gospodarczy w technologii tradycyjnej murowanej. Od strony kompleksu boisk sportowych tworzy skarpę która może być wykorzystywana jako trybuna.

Przewiduje się dwie działki komercyjne przeznaczone na kawiarnie/restauracje. Jedna od strony projektowanego placu przy ośrodku sportów wodnych, druga od strony nabrzeża w części rekreacyjnej.

Place i alejki wyłożone kostką betonową pełną i ażurową. Część ścieżek i placów wyłożona drewnem naturalnym lub deską kompozytową. Powierzchnia placów zabaw i siłowni plenerowej wykonana z nawierzchni bezpiecznej.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, ronet@ronet.pl