Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji programowo - przestrzennej rewitalizacji otwartego kąpieliska miejskiego w Elblągu w ramach realizacji I etapu EUROPARKU
III nagroda równorzędna

<<< powrót
  • EURO-PROJEKT Grzegorz Latecki
Skład zespołu:

WSTĘP

Kąpielisko miejskie, położone tuż przy Parku Dolinka, jest jednym z niewielu takich obiektów na terenie Europy. Akwen o powierzchni niemalże 3,3 ha wybudowany został w 1934 r. Od początku swojego istnienia stanowił główną atrakcję dla mieszkańców Elbląga. To właśnie jego otwarcie każdego roku symbolizowało oficjalne rozpoczęcie okresu wakacyjnego.

Na obszarze kąpieliska miejskiego poza ogromnym basenem zewnętrznym czekały na elblążan również boiska do siatkówki plażowej oraz koszykówki, plac zabaw dla dzieci, a także strefa gastronomiczna ze słynnymi plackami ziemniaczanymi z cukrem. Na terenie basenu rekreacyjnego nie zabrakło zaplecza socjalnego i sanitarnego z wydzielonymi łazienkami, przebieralniami oraz punktami sanitarnymi. Bezpieczeństwo użytkowników na basenie zapewniali natomiast ratownicy.

PRZYJĘTE ROZWIĄZANIA FUNKCJONALNO-UŻYTKOWE KĄPIELISKO MIEJSKIE JAKO CAŁOROCZNY TEREN REKREACYJNY.

To chęć bliskości z naturą sprawia, że tak chętnie spędzamy czas nad wodą, a morza, rzeki i jeziora zawsze przyciągają ludzi nad swoje brzegi. Stąd punktem wyjścia przy projektowaniu była dla nas nowoczesna i ekologiczna technologia biologicznego oczyszczania wody w celu wykorzystania rzeki Kumieli. Innym równorzędnym celem było stworzenie takiego zagospodarowania terenu, aby mieszkańcy miasta mogli z niego korzystać przez cały rok.

Kontakt z naturą i wodą uzdatnioną bez użycia chloru stanowi nową jakość, dając odwiedzającym możliwość pływania w naturalnym, czystym „jeziorze”. Jednocześnie użytkownik ma dostęp do wszystkich, tak lubianych, atrakcji znanych z basenów z wodą chlorowaną.

Zastosowanie technologii „stawu naturalnego” pozwala nam także zachować wodę w basenach przez cały rok, otwierając obszar dla odwiedzających nie tylko w najcieplejsze miesiące. Sprawia to, że teren projektowy traktowany jest nie tylko jako basen zamykany po sezonie, ale także jako otwarta przestrzeń rekreacyjna o wielofunkcyjnym charakterze, gdzie można przyjemnie spędzić czas przez okres całego roku.

ZAŁOŻENIA

− Zachowanie maksymalnej ekonomiki użytkowania poprzez wykorzystanie istniejącego ujęcia wody z rzeki Kumieli, odzysku ciepła z plaż basenowych oraz systemu solarnego;
− Podkreślenie historycznego obrysu niecki basenu zewnętrznego oraz historycznego sposobu wykorzystania wody z istniejącej rzeki;
− Zaprojektowanie 6 basenów w technologii stawu naturalnego – woda oczyszczana biologiczne;
− Podniesienie atrakcyjności dla wszystkich grup wiekowych poprzez zaprojektowane całorocznych zjeżdżalni oraz tężni i lodowiska, jak również gastronomii i wypożyczalni sprzętu pływającego i zimowego;
− Wyposażenie terenu w mokre i suche place zabaw dla dzieci i młodzieży, strefę zjeżdżalni wodnych i strefę boisk do gier zespołowych;
− Stworzenie strefy rekreacyjnej dla „seniora” w postaci systemu tężni, rekreacji zewnętrznej i siłowni napowietrznej;
− Wykorzystanie północnej części niecki jako otwartego akwenu wodnego do sportów dedykowanych tj: piłka kajakowa, nurkowanie, kąpiele morsów;
− Zastosowanie rozwiązań proekologicznych w tym plaż zielonych i piaszczystych;
− Połączenie przestrzenne CRW I z drugim etapem rozbudowy Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka poprzez stworzenie zewnętrznego „infinity pool” oraz wprowadzenie zjeżdżalni zewnętrznej z widokiem na basen zewnętrzny;
− Stworzenie lodowiska czynnego w okresie zimowym (odzyskane ciepło trafia do istniejącego budynku CRW);
− Zaprojektowanie budynków zaplecza socjalno-gospodarczego i budynku usługowego z funkcją gastronomiczną i sauną czynną w okresie zimowym ( m.in. dla morsów);
− Wydzielenie działki pod obiekt komercyjny;
− Stworzenie nowego układu komunikacyjnego wraz z projektowanymi miejscami postojowymi oraz powiązanie komunikacyjne basenu z istniejącym parkingiem przy ul. Kościuszki.

Przestrzeń kąpieliska miejskiego została podzielona na strefy funkcjonalne: zaprojektowano m.in. strefę wejściową, strefę sportową, obszar dla najmłodszych oraz dzieci i młodzieży, strefę „seniora”, strefę zjeżdżalni, strefę rekreacji powiązaną ze strefą restauracyjną oraz podkreślono i zachowano kształt historycznej niecki basenowej, jak również przywrócono funkcję rzeki Kumieli. Koncepcja umożliwia także potraktowanie terenu kąpieliska w okresie zimowym jako terenu do spacerów i rekreacji powiązanego funkcjonalnie z parkiem „Dolinka”. W koncepcji założono jedno główne wejście na teren kompleksu basenów naturalnych zlokalizowane niedaleko obecnego budynku CRW I oraz system wyjść ewakuacyjnych. Dostęp na teren kąpieliska możliwy będzie po wykupieniu biletu w strefie kas.

Liczba istniejących i projektowanych miejsc postojowych umożliwia dostęp do kompleksu ok. 3000 osób. Biorąc pod uwagę użytkowników, którzy przyjadą środkami komunikacji miejskiej oraz przyjdą pieszo łącznie przewiduje się przepustowość obiektu na ok. 5500 osób, a w sytuacjach kumulacji obiekt może przyjąć nawet do 10 000 osób. Ze względów funkcjonalnych oraz formalnych wokół kąpieliska miejskiego projektuje się ogrodzenie. Przy wschodniej oraz południowej krawędzi kompleksu, koło drzew i ciągu pieszo-rowerowego, projektuje się ogrodzenie z paneli ogrodzeniowych. W pozostałej części projektuje się ogrodzenie przezierne.

Obrys historycznej niecki basenowej podkreślony jest za pomocą materiałów wykończeniowych. Teren przewidziany pod komunikację pieszą wydzielony ze starej niecki basenowej projektuje się z wielkoformatowych płyt betonowych z nawierzchnią dostosowaną do chodzenia na boso (wersja ekonomiczna), natomiast w wydzielonych strefach z desek drewnianych w układzie panelowym umożliwiającym demontaż. W tej strefie, pod nawierzchnią, przewiduje się prowadzenie instalacji, do których przewidziano dostęp od góry. Ponadto w strefie suchego placu zabaw dla dzieci zaprojektowano nawierzchnię na bazie specjalnej mieszanki granulatu EPDM i solarowych mat EPDM z odzyskiem ciepła. Obszar poza krawędzią historycznego basenu stanowią plaże dla użytkowników kompleksu, które pokrywać będą trawa lub piasek.

STREFY KĄPIELISKA MIEJSKIEGO

STREFA WODNA


Granica przedwojennej niecki basenu zewnętrznego zostaje podkreślona i zachowana. Oryginalną nieckę basenu należy wypełnić częściowo gruntem, co pozwoli na zmniejszenie powierzchni lustra wody i wykonanie wielu basenów o różnych funkcjach użytkowych oraz umożliwi i ułatwi etapowanie inwestycji, a także już w pierwszym etapie umożliwi zagospodarowanie całej przestrzeni basenu. Zespół basenów w części południowej historycznej niecki składa się z 6 obiektów zaprojektowanych z uwzględnieniem istniejących głębokości
basenu otwartego, co umożliwia wykorzystanie istniejącego dna jako podbudowy i znacznie ogranicza koszty:
− Basen uniwersalny – zmienna głębokość niecki: 0,3m, 0,9m, 1,4m. Basen wyposażony w elementy zabaw dla dzieci i rekreacji dla dorosłych tj.: zabawki dla dzieci oraz urządzenia dla dorosłych: dysze podwodne do masażu, leżanki do masażu podwodnego, dysze do masaży karku.
− Basen do skoków i nurkowania – głębokość 3,0 m. Wyposażony w podesty do skoków na wys. 1,5m.
− Basen ze sztuczną falą– głębokość od 1,2m do 1,4m. Niecka wyposażona w kulę pływającą w centralnej części, która poprzez swój ruch w pionie wytwarza falę. W basenie w strefach bocznych przewidziano części rekreacyjne tj.: dysze podwodne do masażu, leżanki do masażu podwodnego, dysze do masaży karku.
− Basen z zabawkami dmuchanymi – głębokość zmienna, około 1,5m. W basenie zamocowane do dna dmuchane tory przeszkód dla dzieci młodzieży oraz dorosłych o różnym stopniu skomplikowania.
− Basen dla maluszków – zmienna głębokość 30cm, 50cm. Basenik wyposażony w wodny plac zabaw oraz zestawy zabawek wodnych i pływających.
− Basen sportowy o wymiarach 25mx50m ( 10 torów) – głębokość od 1,3 do 2,0m. Basen spełnia kryteria basenu olimpijskiego, wyposażony jest w słupki startowe oraz drabinki. Ponadto przy basenie olimpijskim zaprojektowano niewielkie trybuny, z których możliwe będzie oglądanie zmagań sportowców.

STREFA ZJEŻDŻALNI

- Funnel Tunnel – zjeżdżalnia, która łączy w sobie dwa typy: klasycznej rurowej zjeżdżalni ze zjeżdżalnią z lejem. Zjazdy możliwe będą za pomocą specjalnych pontonów, które w lejach wykonywać będą szerokie ruchy wahadłowe. Niewątpliwie połączenie tych trzech elementów zapewni niesamowite wrażenia. Zjazd zakończony w wannie hamownej.
- Cebula – klasyczna rynnowa zjeżdżalnia, na której końcu wylatuje się w okrągłym leju, a następnie wpada się do głębokiego basenu do skoków.
- Wahadło – zjazd na tej zjeżdżalni rozpoczyna się od zwykłej rynny, która następnie przechodzi w szeroki, lecz niezwykle stromy podjazd. Zjazd z wahadła kończy się w wannie hamownej.
- Rodzinna – zjeżdżalnia, z której korzystać mogą wspólnie całe rodziny.

Dzięki szerokiej wielotorowej rynnie, może z niej zjeżdżać kilka osób jednocześnie. Zjeżdżalnia ta zapewnia również dużą przepustowość. Zjazd zakończony jest w wannie hamownej. Zjeżdżalnia ta może być czynna przez cały rok (z zastosowaniem mat filcowych).

Na terenie strefy wodnej zaprojektowano również dwa place zabaw jeden wodny i jeden suchy:
- Pierwszy – suchy, zlokalizowany jest koło baseniku dla maluszków, wyłożony jest specjalną nawierzchnią antypoślizgową EPDM z systemem odzysku ciepła, która zapewnia również ochronę przed bolesnym upadkiem.
- Drugi – mokry, zlokalizowany jest przy wannach hamownych zjeżdżalni. Na jego obszarze znajdą się kaskady wodne, niewielkie fontanny, ruchome zabawki, dysze wodne, niewielkie ścianki do wspinaczki i zjazdów, siatki z lin do wspinaczki oraz dysze wodne.

Na terenie kąpieliska zaprojektowano kilka kwater z zielenią niską oraz wysoką, która sprawia, że podnoszą się walory użytkowe terenu wokół basenów naturalnych. Stanowią one również punkty charakterystyczne, które ułatwiają orientację na terenie obiektu. Ponadto ich lokalizacja porządkuje przestrzeń oraz pozwala na kreowanie „wnętrz” wokół basenów naturalnych. Korzystanie z basenów w bezpośrednim otoczeniu zaprojektowanej zieleni staje się dużo przyjemniejsze.

STREFA SZTUCZNEGO JEZIORA

Północna część historycznej niecki przeznaczona jest pod zbiornik retencyjny kompleksu basenowego z przeznaczeniem na sporty wodne. W celu wykorzystania zbiornika przy zachodniej krawędzi akwenu zaprojektowano wypożyczalnię sprzętu sportowego np.: kajaki, rowery wodne, deski do paddle boarding sprzęt do nurkowania. Ze zbiornika można wydzielić boisko do piłki kajakowej. Część zbiornika wodnego stanowić będzie woda o niewielkiej głębokości ze specjalną roślinnością. Ta strefa roślinna jest jednym z elementów systemu technologii uzdatniania wody i stanowi własny ekosystem powodujący ciągłe uzdatnianie wody. Przyjęta technologia powinna doprowadzić do uzdatnienia całej objętości wody w zbiorniku retencyjnym.

Aby zapewnić atrakcyjność nowego kompleksu przez cały rok, przy nieuzdatnianej części akwenu, zaprojektowano płytki zbiornik wodny o funkcji odzysku ciepła. W trakcie sezonu letniego pełnić będzie on funkcję zbiornika przelewowego, a dzięki niewielkiej głębokości, woda tam wpływającą szybko się nagrzeje i już o podwyższonej temperaturze wprowadzona zostanie do pozostałych basenów. Zimą natomiast, gdy poziom lustra wody zostanie obniżony, woda, która zostanie zatrzymana wewnątrz ścian konstrukcyjnych zbiornika, zostanie wykorzystana jako tafla lodowiska. Na ścianach lodowiska można zamontować burty. Pod płytą zbiornika zaprojektowano urządzenia, których zadaniem będzie chłodzenie tafli lodu. Co więcej, energia cieplna powstała przy procesie schładzania z odzysku ciepła, odprowadzona zostanie do budynku CRW I i wykorzystana do celów technologicznych tego obiektu. Wokół zbiornika retencyjnego poprowadzono ciąg pieszy ze ścieżką edukacyjną, gdzie będzie można zapoznać się m.in. z technologią oczyszczania i uzdatniania wody na terenie basenów naturalnych. Ponadto od północnej oraz zachodniej krawędzi niecki zaprojektowano ciąg ławek parkowych. Projektowane murki betonowe tworzące klomby z zielenią ozdobną będą również stanowić miejsce do siedzenia.

STREFA CENTRALNA

W centralnej części strefy wodnej zaprojektowano niewielki budynek usługowo-socjalny z sauną i z tarasem widokowym na dachu. W obiekcie z poziomu przyziemia dostępne będą: pomieszczenie lokalu gastronomicznego, pierwszej pomocy oraz ratowników, pomieszczenie magazynu podręcznego oraz sauny.

Taras widokowy na dachu budynku dla użytkowników kompleksu basenów dostępny będzie z lokalu gastronomicznego. Przy obiekcie usługowo-socjalnym zaprojektowano strefę stolików. Obszar ten został wydzielony z przestrzeni głównego ciągu pieszego poprzez ustawienie klombów wypełnionych zielenią niską oraz wysoką. W ten sposób uzyskano strefę konsumpcji, w której możliwe będzie spożycie zakupionego w lokalu gastronomicznym posiłku. Obok tego obszaru wydzielono drugą przestrzeń, stanowiącą strefę komercyjną wyposażoną w leżaki.

STREFA REKREACJI - PLAŻE

Największą strefę, którą obejmuje obszar dookoła historycznego obrysu niecki basenowej stanowią plaże trawiaste i piaszczyste, które przy zakładanej technologii uzdatniania wody stanowią naturalne rozwiązanie. Tworzyć one będą główną przestrzeń rekreacyjną oraz wypoczynkową kąpieliska miejskiego. W koncepcji pokazano przykładowy podział plaż i przykładowy podział nawierzchni.

Teren plaż osłonięty jest od strony wschodniej, południowej i zachodniej istniejącym szpalerem drzew. W projekcie przewiduje się wycinkę drzew, które kolidują z budową obiektów niezbędnych do obsługi użytkowników kąpieliska, powiększeniem projektowanych plaż oraz uporządkowaniem zieleni. Ze względu na różne potrzeby użytkowników, pozostawione, ukształtowane drzewa będą tworzyć zacienione obszary, a także wizualnie oraz funkcjonalnie, drzewa podzielą wielki obszar plaż na mniejsze wnętrza, które będą powiązane z pobliskimi basenami.

W południowo-zachodnim narożniku kąpieliska zaprojektowano strefę uprawniania sportów, gdzie zlokalizowano m.in. basen sportowy i zespół trzech boisk do sportów zespołowych na podłożu piaszczystym. Grających odgradza od części basenów naturalnych piłko-chwyt, co podnosi komfort użytkowania tej przestrzeni. Niedaleko boisk zlokalizowano siłownię z urządzeniami dedykowanymi do korzystania na świeżym powietrzu. Sprzęt sportowy umieszczono w pobliżu drzew, w miejscu zacienionym, aby z siłowni chętnie korzystały również osoby starsze, które często unikają dużego nasłonecznienia. Z kolei w południowo-wschodnim narożniku przewidziano plażę piaszczystą oraz zieloną wyposażoną urządzenia placu zabaw dla dzieci. Przestrzeń ta wyposażona będzie w atrakcyjne zestawy zabawek i urządzeń do zabawy, co powiększy ofertę dla najmłodszych użytkowników kąpieliska. W sąsiedztwie tej strefy zaprojektowano strefę dla seniora w postaci układu tężni z fontanną oraz wydzielonym miejscem do wypoczynku przy stolikach do gry w karty, warcaby i szachy oraz miejsce do gry w „boule”. W otoczeniu przewidziano ławeczki zwykłe i bujane. W celu realizacji tego etapu inwestycji konieczne jest przeniesienie parku dla psów. Jednak do czasu realizacji zadania park dla psów może funkcjonować jako hotel dla psów, umożliwiający korzystanie przez ich właścicieli z basenu.

STREFA KOMERCYJNA

W północnej części obszaru wchodzącego w zakres inwestycji wydzielono działkę i zlokalizowano obiekt komercyjny. Działkę zlokalizowano w strefie bocznej basenu przy strefie stanowiącej otoczenie rzeki Kumieli, co umożliwia zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w powiązaniu z otoczeniem rzeki. Budynek komercyjny będzie pełnił wiele funkcji: na parter przewidziano: lobby, siłownię, sale konferencyjne, spa, restaurację z tarasem od strony basenów zewnętrznych, natomiast na pozostałych kondygnacjach pokoje hotelowe i taras rekreacyjny na piętrze.

STREFA STADIONU

W związku z lokalizowanym budynkiem wielofunkcyjnym na terenie użytkowanym przez klub sportowy ZKS Olimpia Elbląg, planuje się przeniesienie obszaru treningowego, z którego obecnie korzysta klub na część działki przy zachodniej krawędzi boiska głównego. Aby poprawić dostępność boiska oraz zwiększyć atrakcyjność projektowanej strefy komercyjnej i połączyć ją funkcjonalnie z kompleksem basenów projektuje się drogę wewnętrzną łączącą ul. Kościuszki i ul. Moniuszki oraz dodatkowe parkingi, z których korzystać będą także kibice w czasie rozgrywanych meczów. Nagromadzenie w jednym kompleksie usług takich jak: siłownia, spa, sauny, baseny wewnętrzne oraz zewnętrzne, boiska do gier zespołowych wraz z istniejącym stadionem tworzy kompletny zespół sportowy.

STREFA RZEKI KUMIELI I PARKU DOLINKA

W miejscu, gdzie obecnie istnieje wybieg dla psów, projektuje się plaże piaszczyste i trawiaste wyposażone w zabawki i urządzenia rekreacyjne oraz strefę tężni z fontanną dedykowaną osobom starszym. Na tym terenie zaprojektowano kompleks tężni solankowych w kształcie długich ścian oraz fontanny wewnętrznej. Budowle te wykorzystuje się do zażywania inhalacji aerozolu, który powstaje poprzez rozbijającą się o poszczególne gałązki solankę. Przy zewnętrznych krawędziach długich ścian tężni przewidziano zadaszenia, które wzmacniają działanie lecznicze. Zaplanowano tam również umieszczenie stolików do gry w szachy oraz ławek do odpoczynku. Teren dookoła zostanie urządzony z wykorzystaniem traw ozdobnych oraz rabat kwiatowych.

Teren kąpieliska miejskiego leży na obszarze sieci parków elbląskich, pomiędzy Parkiem Dolinka, a Parkiem Leśnym Bażantarnia. Wzdłuż rzeki Kumieli zaprojektowano ciąg pieszo-rowerowy, który umożliwi połączenie Parku Dolinka z zakładaną trasą ciągu pieszego prowadzącego do Parku Leśnego Bażantarnia. Ścieżka pieszo-rowerowa rozpoczyna się przy mostku, a jej koniec zaprojektowano przy "wodospadzie" koło ul. Kościuszki.

POŁĄCZENIE CENTRUM REKREACJI WODNEJ DOLINKA I CRW II

W celu połączenia istniejącego budynku CRW I oraz projektowanego drugiego etapu kompleksu basenów naturalnych projektuje się rozbudowę istniejącego budynku CRW o basen zewnętrzny typu „infinity pool” wraz z tarasem widokowym wyposażonym w leżaki do opalania. Basen zostanie podłączony do istniejącej instalacji obiegu i uzdatniania wody. Z tego miejsca rozciąga się widok na cały kompleks basenów naturalnych oraz ich otoczenie. Ponadto przewiduje się montaż zjeżdżalni w obiekcie CRW, która dopełni funkcję basenu oraz wyprowadzi użytkowników w przestrzeń basenu zewnętrznego.

ROZWIĄZANIA FUNKCJONALNE I MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE

Na terenie kompleksu przewidziano realizację kilku budynków: w strefie wejścia zlokalizowany został budynek główny zawierający: kasy, sklep, przebieralnie z wydzielonymi prysznicami i toaletami damskimi i męskimi, szatnię rodzinną, pomieszczenia dla matki z dzieckiem oraz strefę zamykanych szafek na dokumenty i cenne rzeczy osobiste. Ponadto w budynku zlokalizowano pomieszczenia socjalne dla personelu, pomieszczenia techniczne do monitorowania czystości wody i pomieszczenia administracyjne. Budynek zostanie wykonany jako parterowy. Posadzki i ściany należy wyłożyć terakotą i glazurą. Kabiny i szafki wykonać z płyt HPL. Obok, na poziomie sztucznego jeziora znajduje się budynek magazynowy, w którym wydzielono magazyny sprzętu pływającego, wypożyczalnię sprzętu i magazyn dodatkowy. W strefie komercyjnej przewidziano budynek z fasadą szklaną otwieraną, funkcjonalnie połączony ze strefa zewnętrzną gastronomiczną. Budynek posiada funkcje: gastronomiczną z tarasem widokowym na dachu, saunę, pomieszczenie ratowników, pierwszej pomocy i pomieszczenie techniczne dla zjeżdżalni. Budynek zaprojektowano z wykorzystaniem elementów drewnianych i szkła. Posadzki gresowe łatwo zmywalne, wystrój baru z zastosowaniem materiałów drewnianych, na tarasie balustrady przezierne.

Na plażach basenowych przewiduje się dwa rodzaje materiałów. Główne ciągi piesze wokół basenu i pomiędzy basenami zaprojektowano z płyt z modyfikowanego betonu z fakturą z podziałem na pola o powierzchni 1/1m 1,5/1,5m, 2/2m wykonane na miejscu budowy oraz nawierzchnię „DECK” wykonaną z desek drewnianych z materiału imitującego drewno. Konstrukcje zbiorników sztucznego jeziora, filtrów roślinnych, oraz filtra mineralnego wykonane będą z prefabrykowanych elementów betonowych wykorzystujących w maksymalnym stopniu istniejącą konstrukcję dna basenu, jako podbudowy. Wykładziny wykończające oraz uszczelniające będą wykonane jako szczelne membrany polimerowe w kolorze komponującym się z otoczeniem.

Przewiduje się wykonanie konstrukcji niecek basenowych, w zależności od ich wielkości i głębokości, w różnych technologiach. Baseny o dużej powierzchni lustra wody i małej głębokości wyłożone będą folią basenową z systemowymi rynnami przelewowymi wykonanymi ze stali nierdzewnej powleczonej na gorąco twardym PVC w kolorze białym lub niebieskim. Basen dla dzieci przy plaży piaszczystej z dnem częściowo wysypanym piaskiem ( plaża wchodzi do basenu) Baseny o dużej głębokości (ponad 60 cm) można będzie wykonać wg następujących technologii: Dno jako płyta betonowa pokryta basenową folią PVC w kolorze białym lub jasno błękitnym natomiast ściany prefabrykowane lub żelbetowe monolityczne w całości wraz z rynnami przelewowymi wykonanymi ze stali nierdzewnej powleczonej na gorąca twardym PVC w kolorze niebieskim.

TECHNOLOGIA OCZYSZCZANIA WODY

Koncepcja zakłada wykorzystanie wody z rzeki Kumieli oraz wykorzystanie istniejącego odstojnika/osadnika jak również instalacji podziemnej doprowadzającej wodę do basenu. Elementy te należy wyremontować i przebudować pod kątem wykorzystania do nowej technologii.

Kąpielisko składa się z sześciu basenów naturalnie uzdatnianych o łącznej powierzchni lustra wody około 5521 m2, ponadto w części starego basenu zaprojektowano „jezioro” o powierzchni lustra wody około 13500m2 spełniające jednocześnie funkcje technologiczne jak i użytkowe. Uzdatnianie wody w basenach polega na naturalnych procesach biologicznych, którym poddawana jest woda zasilająca obiekt i pochodząca z przepływającej obok rzeki Kumieli. Ta metoda eliminuje konieczność stosowania środków dezynfekcyjnych w tym środków chloropochodnych zgodnie z normą FLL 2011.

Jako filtry zastosowany jest podwójny układ naturalnych filtrów z kruszywem i roślinnością bagienną o powierzchni ponad 2000 m2 oraz z filtrem mechanicznym i napowietrzaniem, w którym woda przesącza się grawitacyjnie przez naturalne kruszywa filtracyjne. Naturalne mechanizmy samooczyszczania wód otwartych oraz mikroorganizmy pokrywające ziarna kruszyw materiałów filtracyjnych tzw. naturalna błona bakteryjna pobiera (absorbuje) z wody zarodniki, glony i inne rodzaje biomasy będące przyczyną zanieczyszczania zbiorników przeznaczonych do kąpieli i innego użytkowania. Wszystkie uwarunkowania technologiczne wykorzystują metody biotechniczne i są obliczone zarówno pod kątem zanieczyszczeń jak też obciążenia hydraulicznego. Prędkość filtrowania oraz konfiguracji poszczególnych urządzeń uwzględnia zarówno rzeczywistą wydajność oczyszczania biologicznego oraz przewidywaną frekwencję na tym obiekcie.

Wielkości systemów filtracyjnych zaprojektowano przy założeniu nominalnej ilości odwiedzających gości. Ilość ta wynika z przepisów prawa określających między innymi: ilości toalet, parkingów i innych urządzeń towarzyszących. Wartość graniczna – maksymalna ilość osób odwiedzających obiekt w ciągu dnia wynika z ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do wody przez użytkowników a jej równoważnikiem jest 1 osoba przypadająca na 1m³ objętości wody w basenach.

Ponieważ nie istnieją polskie przepisy prawa w zakresie uzdatniania wody naturalnej bez użycia środków chemicznych, woda w basenach powinna posiadać wskaźniki wynikające z zaleceń niemieckiego Towarzystwa Naukowego Rozwoju i Tworzenia Krajobrazu (Forschungsgemeinschaft Landschaftsentwicklung und Landschaftsbau e.V.) oraz z ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 208, poz. 1240, z 2015 r. poz. 779, 1642, 1830). W Niemczech od wielu lat funkcjonuje wiele basenów z wykorzystaniem wody naturalnej i z wykorzystaniem biologicznych systemów uzdatniania. Stosownie do parametrów wody zasilającej baseny może być konieczność zróżnicowania przyjętej technologii uzdatniania naturalnego.

PROCESY TECHNOLOGICZNE

Woda uzdatniona w filtrach naturalnych doprowadzana jest do basenów. Po określonym czasie przewidzianym na przecwałowanie wody w nieckach jest ona kierowana ponownie do układu filtracyjnego tworząc zamknięty obieg wody. Konstrukcja basenów i zbiorników filtracyjnych posiada funkcje buforowania nadmiernych stanów wody wywołane przez kąpiących, wiatr, deszcz i zróżnicowaną wydajność urządzeń.

System cyrkulacji wody zapewnia odpowiedni układ pomp i komór technologicznych.

Procesem uzdatniana wody kieruje odpowiedni układ pomp zasilanych, sterowanych układem zasilającym i kontrolno-pomiarowym.

Cały proces uzdatniania wody sterowany jest centralnym sterownikiem PLC. Sterownik ten analizuje wszystkie wartości pomiarowe oraz komunikaty informacyjne i alarmowe. Sterownik spełnia wiele funkcji w tym: wyliczenie aktualnego zapotrzebowania na wodę uzupełniającą, sterowanie instalacją filtracyjną, kontrolę temperatury wody w basenach, kontrolę zmętnienia wody w basenach itp.

ETAPOWANIE INWESTYCJI

Etap I
– obejmuje zagospodarowanie całego terenu kąpieliska oraz wykonanie rozbudowy parkingu przed CRW o 110 miejsc postojowych jak również wykonanie drogi pieszej umożliwiającej dostęp do parkingu przy ul. Kościuszki. Łączna ilość miejsc postojowych wynosi (198+110+250)= 558 szt. Należy także wykonać 100 miejsc na rowery. Łączna liczba miejsc na rowery dla kompleksu wynosi 150 szt.

W ramach zagospodarowania działki należy wykonać sztuczne jezioro z filtrem biologicznym, część filtrów mineralnych, basen rekreacyjny, zbiornik przelewowy wody czystej z odzyskiem ciepła, basen do skoków, plaże strefy zjeżdżalni i przy basenie rekreacyjnym oraz dwie zjeżdżalnie (cebulę i rodzinną), strefę gastronomii i relaksu, budynek w strefie wejścia z kasami, przebieralnią, szafkami i WC oraz wykonać zaplecze sanitarne i przebieralnię. Pozostała część niecki starego basenu zostanie zasypana i zagospodarowana poprzez urządzenie terenów rekreacyjnych w postaci plaż piaszczystych, trawiastych i boisk. Należy wykonać także zagospodarowanie terenów sportowych (boiska do siatkówki) i rekreacyjnych (siłownia napowietrzna) na istniejących plażach trawiastych. Etap obejmuje wykonanie systemu solarnego do podgrzewania wody, proporcjonalnego do powierzchni lustra wody w zaprojektowanych basenach. Przepustowość dla etapu I określa się na 2500 osób.

Etap II – obejmuje wykonanie dwóch basenów (basenu z zabawkami dmuchanymi i basenu ze sztuczną falą), sztucznego lodowiska, dwóch zjeżdżalni pontonowych (Funnel Tunnel i Wahadła) oraz wodnego placu zabaw dla dzieci, oraz plaż utwardzonych i trawiastych powiązanych z tymi elementami. Ponadto należy rozbudować filtr mineralny oraz wykonać drugie zaplecze sanitarne i drugą przebieralnię. W ramach komunikacji należy wykonać parking na 48 samochodów łącznie z drogą dojazdową (łączącą teren basenu z ulicą Kościuszki) i parking na dodatkowe 3 autobusy. Łączna ilość miejsc postojowych wynosi (558 + 48 = 606 szt.) Etap obejmuje powiększenie systemu solarnego do podgrzewania wody, proporcjonalnego do powierzchni lustra wody w zaprojektowanych basenach. Należy także wykonać zjeżdżalnię zewnętrzną w istniejącym budynku CRW. Przepustowość dla etapu (I+ II) określa się na 4000 osób.

Etap III – obejmuje wykonanie basenu sportowego, oraz plaż utwardzonych i trawiastych powiązanych funkcjonalnie z basenem. Ponadto należy rozbudować filtr mineralny oraz wykonać trzecie zaplecze sanitarne i trzecią przebieralnię. W ramach komunikacji należy wykonać parking na 135 samochodów. Łączna ilość miejsc postojowych wynosi (606 + 135 = 741szt.). Przepustowość dla etapów (I+II+III) określa się na 5000 osób.

Etap IV – obejmuje wykonanie basenu dla maluszków oraz suchego placu zabaw dla dzieci wraz z systemem podgrzewu wody z wykorzystaniem powierzchni z odzyskiem ciepła typu np. Solar-System, oraz plaż utwardzonych, piaszczystej i trawiastej powiązanych funkcjonalnie z basenem. Ponadto należy rozbudować filtr mineralny oraz wykonać czwarte zaplecze sanitarne. Przepustowość dla etapu IV określa się na 5500 osób.

Etap V – obejmuje wykonanie basenu powietrznego na terenie sztucznego jeziora oraz wykonanie strefy seniora wyposażonej w system tężni z fontanną i terenem do wypoczynku wyposażonym w stoliki do gier. Teren rekreacyjny z ławeczkami zwykłymi i bujanymi oraz zielenią ozdobną. Przepustowość dla etapu V określa się na 6000 osób.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, ronet@ronet.pl