Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy budynku Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie
III nagroda

<<< powrót
  • Grzegorz Mączka, Marta Mączka
Skład zespołu:
  • Grzegorz Mączka  
  • Marta Mączka 

Idea

Budynek Galerii, podobnie jak pozostałe elementy tkanki miasta, ulega zmianom i nawarstwieniom nieustannie przeobrażając jakość przestrzenną miejsca. Wpisany jest w uporządkowany kwartał, w którym charakter zabudowy od średniowiecza kształtowały kamienice wzdłuż ulic Szczepańskiej i Szewskiej.

Poszukując rozwiązania właściwego pod względem estetycznym i przestrzennym podniesiono wysokość traktu frontowego budynku Galerii od strony placu Szczepańskiego. Tym samym uzupełniono południową pierzeję placu. Równocześnie zwiększono wysokość głównej bryły odpowiednio do wysokości kamienic przy ul. Szewskiej.

Podniesiona bryła od strony placu Szczepańskiego prowadzi dialog z fasadą wejściową Pałacu Sztuki i tworzy zaskakujący akcent urbanistyczny od strony promenady Plant. Nawiązuje w charakterze do pobliskich budynków Collegium Maius i kościoła św. Anny. Równocześnie zamyka wewnątrz wysoką przestrzeń tworzącą rdzeń części ekspozycyjnej.

Rysunek fasady podkreślony jest przez różną wielkość, nachylenie i fakturę elementów kamiennych. Okładzina z szarego piaskowca nawiązuje do betonowego reliefu jednocześnie dodając elewacji pierwiastek naturalności. Częściowo otwarta ażurowa fasada Galerii subtelnie modeluje elewację i wprowadza do wnętrza rozproszone światło.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, ronet@ronet.pl