Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej Parku Zakrzówek w Krakowie
Wyróżnienie

<<< powrót
  • Agnieszka Duda, Wojciech Kawalec, Laura Klimczak, Sebastian Kochel, Jan Kocieniewski, Miłosz Zieliński
Skład zespołu:
  • mgr inż. arch. Agnieszka Duda  
  • mgr inż. arch., arch. krajobrazu Wojciech Kawalec  
  • mgr inż. arch. krajobrazu Laura Klimczak  
  • mgr inż. arch. krajobrazu Sebastian Kochel  
  • mgr inż. arch. krajobrazu Jan Kocieniewski  
  • dr inż. arch., arch. krajobrazu Miłosz Zieliński  
  •  

PARK EDUKACJI I WYPOCZYNKU ZAKRZÓWEK – EKO-LABORATORIUM

Prezentowany Państwu projekt parku edukacji i wypoczynku, jest rozwiązaniem najważniejszych dla Państwa problemów, ale przede wszystkim odpowiedzią na potrzebę równoważenia udostępnienia walorów Zakrzówka mieszkańcom z równoczesną ich ochroną.

Duża część krakowian pragnie aby Zakrzówek pozostał nietknięty. Projekt w warstwie małej architektury oraz budynku centrum edukacyjnego zawiera formułę, której zadaniem jest realizacja najmocniejszej z możliwych formy ochrony parku ̶ ochrony obywatelskiej. Zakrzówek traktujemy jako „pacjenta”, a elementy wyposażenia parku nie tylko opowiedzą o mechanizmie działania jego ekosystemu ale będą swego rodzaju „aparaturą diagnostyczną”. Będą mogli Państwo sprawdzić podstawowe parametry „pacjenta” takie jak temperatura, poziom „płynów ustrojowych” (wody gruntowej), witalność. Laboratoria centrum edukacyjnego w przystępny sposób pomogą analizować i prawidłowo odczytać dane. Oddajemy do Państwa dyspozycji formułę ochrony dzięki, której staniecie się Państwo ekspertami w zakresie swojego parku, zyskacie możliwość osobistego monitorowania procesów jakie tam zachodzą i reagowania na zagrożenia o wiele wcześniej niż post factum.

Pragnęliśmy także, o ile to możliwe, stworzyć architekturę której nie ma, dlatego ingerencję ograniczyliśmy do minimum. (Powierzchnia parku: 64 ha, łączna powierzchnia terenów poddanych przekształceniom w tym place zabaw, kąpieliska, tereny gier i sportów, zagospodarowania przy pawilonach: ok. 3,5 ha). Wszyscy krakowianie, którzy do tej pory korzystali z Zakrzówka w określony sposób dalej będą mogli to robić tylko wygodniej i bezpieczniej:

Państwo, którzy przychodzili tu, po prostu, spacerować dalej będą mogli to robić tyle, że bez obaw o potrącenie przez rowerzystę. Oddzieliliśmy ruch rowerowy od pieszego. Reszta komunikacji w parku niemal w całości bazuje na istniejących ścieżkach (przeważnie z tłucznia wapiennego), które zostały nieco poprawione tak aby mógł przejechać wózek z dzieckiem. Ścieżki prowadzą tak by w pełni wykorzystać walory widokowe Zakrzówka i omijają istniejącą zieleń.

Dla tych z Państwa, którzy chcieli cieszyć się widokiem monumentalnego krajobrazu wyrobiska, stworzyliśmy specjalne punkty widokowe oraz system bezpiecznych poręczy. Dla bardziej wymagających zaproponowano wokół zalewu ekstremalną ścieżkę z asekuracją i przewodnikiem. Miłośnicy panoram Starego Miasta mogą być spokojni wiedząc, że w projekcie ingerencja w wierzchowinę ogranicza się do zabezpieczenia w postaci poręczy, które w miejscach kulminacyjnych są szklane, zaś w pozostałym przebiegu ukryte za pomocą rodzimej roślinności.
Dla szukających latem ochłody, projekt przewiduje dwa kąpieliska. Jedno sportowe (południowe) m.in. z możliwością skoków do wody. Drugie (północne) dla rodzin z dziećmi, przystanią wodną i zapleczem dla nurków. Znajduje się tu plaża z brzozowym zagajnikiem, plenerowe natryski, wodny plac zabaw dla najmłodszych, pełniący również rolę wymaganego przepisami placu manewrowego. Pod drewnianym pomostem ukryto schowki m.in. kajaki. Nurkowie mają wydzieloną strefę zamkniętą w formie dwupoziomowego pływającego pomostu, z którego górnej kondygnacji inni użytkownicy mogą ich bezpiecznie obserwować. Atrakcją, także poza sezonem letnim jest kawiarnia w bezpośrednim sąsiedztwie akwenu.

Projekt przewiduje również bogatą ofertę edukacyjną. Jej sercem jest centrum ekologiczne z kawiarenką będącą de facto czatownią do obserwacji ptaków i reszty fauny. W barze można wypożyczyć lornetkę a nad barem wyświetlany jest w czasie rzeczywistym podgląd z kilku kamer zamontowanych w parku, na stanowiskach organizmów chronionych. Rozwiązania niezastąpione w słotne dni.

Poza tym w pracy znajdą Państwo elementy dedykowane przyrodzie. Np. do sieci oczek wodnych w parku dodano kilka nowych pozwalając na prawidłowy rozwój płazów.

W koncepcji proponujemy także poszerzenie „granic” parku poza jego obszar za pomocą specjalnie przygotowanych punktów widokowych, które opisują interesujące miejsca znajdujące się poza Zakrzówkiem, a które warto odwiedzić. Te swoiste „odsyłacze” to kolejny edukacyjny walor pracy.

Dzięki swoim właściwościom przyrodniczym i kulturowym, projekt stanowi niemal nieograniczone źródło inspiracji zakorzenione w najgłębszym i najdawniejszym geniusloci krakowskiej ziemi. Prezentowana koncepcja w zbalansowany sposób udostępnia Zakrzówek mieszkańcom, chroni jego najcenniejsze wartości a w dodatku oferuje interesujący program funkcjonowania parku, nadając mu kulturową tożsamość. To propozycja dla tych, którzy szukają czegoś więcej, chcą rozumieć lepiej i poznawać głębiej, zarówno otaczający świat jak i siebie samego.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, ronet@ronet.pl