konkurs na koncepcję architektoniczną zagospodarowania powierzchni Rynku w Kłobucku
II wyróżnienie honorowe

<<< powrót
  • DANMAR Sp. z o.o.
Skład zespołu:
  • arch. Marian Wawrzyczek  
  • arch. Bartłomiej Buława  
  • arch. Grzegorz Kubaczka 
Idea zagospodarowania Rynku

Podział całej przestrzeni rynkowej wg zalecanych warunków konserwatorskich oraz ustaleń planu miejscowego na część płytową Rynku oraz tzw. kwartał północny.

Płyta Rynku ma mieć charakter reprezentacyjnego placu umożliwiającego przeprowadzanie masowych imprez. Zachowano jedno stare drzewo w części południowej płyty. Resztę drzew usunięto (można spróbować je przesadzić w wyznaczone przez koncepcję miejsca), ażeby uzyskać przestrzeń planowaną dla imprez. Drzewa te zresztą według nas nie są w najlepszym stanie.

W miejscu historycznej studni projektuje się fontannę. Fontanna jest dobrze wkomponowana w istniejące ciągi komunikacji. Proponuje się nowoczesną formę fontanny z użyciem materiału naturalnego (kamień), z podświetleniem zewnętrznym i pod taflą wody (oświetlenie podwodne) oraz o zmiennym trybie obiegu wody (w zależności od potrzeb).

Przewiduje się usytuowanie sceny rozbieralnej w niższym obszarze płyty Rynku, ażeby uzyskać lepszą widoczność

Kwartał północny

„Pierzeje” kwartału północnego uwidacznia mała architektura (coś w rodzaju pergoli) ram portalowych (drewnianych) połączonych detalem cięgien i łączników ze stopów lekkich. Na słupach portali umieszcza się wsporniczki ze stopów lekkich dla pnącego się po pergoli winobluszcza pięciolistkowego. Pod „zadaszeniem” cięgien i winobluszcza pergoli sytuuje się miejsce dla letnich ogródków gastronomicznych, „altanek” dla spotkań towarzyskich, rodzin z dziećmi. Pergola „porządkuje” funkcję oraz wytwarza dziedziniec zielony – oazę dla rekreacji dzieci oraz towarzyszących im osób.

Pierzeję południową Rynku stanowi mur kościelny, który proponuje się obsadzić winobluszczem trójklapowym.

Uzupełnieniem kompozycyjnym Rynku są szpalery z klonu alejowego oraz latarni o wysokości ok. 4,0 m (raczej o nowoczesnych formach) z kloszami o szerokim kącie świecenia w dół.
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl