Temat: Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej i plastycznej „Bramy Trzeciego Tysiąclecia” we Wrocławiu w Muzeum Architektury
Lokalizacja: Wrocław
Rozstrzygnięcie konkursu: 2006-05-18
Organizator: Muzeum Architektury we Wrocławiu

<<< powrót

I nagroda

Praca wyróżnia się wyrazistą koncepcją i spójną kompozycją architektoniczną. Za bardzo dobre uznano rozwiązanie urbanistyczne i komunikacyjne placu, oparte na dwóch osiach kompozycyjnych. Rozwiązanie to, jako jedyne wśród prezentowanych, uwzględnia piesze powiązanie wnętrza placu z ciągami komunikacyjnymi przyległych ulic.
Praca proponuje centralnie zlokalizowaną dominantę urbanistyczną o skali odpowiedniej do wielkości placu i otaczającej zabudowy.
Decyzje związane z projektem zieleni właściwie porządkują i wpisują się w istniejącą zieleń.
Atrakcyjną forma przestrzenna symbolicznie nawiązuje do wejścia w trzecie tysiąclecie z udziałem Papieża Jana Pawła II.

II nagroda

Nagrodę przyznano za trafne zastosowanie jednoznacznych symboli i kompozycje urbanistyczną dobrze powiązaną z istniejącą zielenią.

wyróżnienie

Wyróżnienie przyznano za ciekawe połączenie efektów światła z elementami rzeźbiarskimi i próbę szukania metafor ilustrujących temat konkursu.

wyróżnienie

Wyróżnienie przyznano za atrakcyjną, śmiałą formę obiektów rzeźbiarskich aranżujących przestrzeń placu.
Konkurs wzbudził duże zainteresowanie. Wpłynęło 99 wniosków nie tylko z Polski, ale spoza kraju (7). 97 uczestników zostało dopuszczonych do udziału w konkursie. Prace w I etapie złożyło 54 uczestników. W pracach przedstawiono bardzo różnorodne rozwiązania przestrzenne i koncepcję plastyczną pomnika.
Sąd Konkursowy, w imieniu Prezydenta Wrocławia, wyraża podziękowanie uczestnikom konkursu za ich zaangażowanie i wysiłek w opracowanie nadesłanych prac.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl